BudownictwoDom

Dom bez pozwolenia 70m2. Co musisz wiedzieć?

Dom do 70m2 bez pozwolenia to świetna alternatywa dla osób, które marzą o swoim własnym kącie, lecz nie chcą mieszkać w bloku. Takie rozwiązanie zaspokoi potrzeby singli, par, ale także rodzin z dziećmi. Co trzeba wiedzieć o budowie domu bez pozwolenia?

Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia- najważniejsze informacje

Zmiana w prawie budowlanym obejmuje możliwość budowy domu mieszkalnego, jednorodzinnego do 70m2. Co ważne, prawo dopuszcza wybudowanie domu dwukondygnacyjnego (z poddaszem użytkowym). W rzeczywistości pozwala to na wzniesienie budynku do 90m2, wliczając w to część użytkową poddasza i taras. Procedura budowy domu jest regulowana i kontrolowana przez nadzór budowlany, a więc nie pozwala na samowolę i budowę obiektu na dowolnej działce. Budynek musi znajdować się co najmniej 3-4 m od granicy działki, uwzględniając przy tym okna i drzwi. Ustawa określa jasno, iż domy do 70m2 muszą być obiektami wolnostojącymi o prostej konstrukcji. Co ważne, na 500m2 powierzchni działki może zostać wybudowany tylko jeden dom. Aby móc postawić dom bez pozwolenia, niezbędny jest projekt budowlany zgodny z wytycznymi ustawowymi. Projekty domów do 70m2 można zakupić za symboliczną złotówkę na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jeśli jednak żaden z gotowych projektów nam nie będzie odpowiadał to warto również sprawdzić profesjonalne projekty domów na Extradom.pl. W przypadku takiego domu nie trzeba zatrudniać kierownika budowy czy też prowadzić dziennika budowy.

Kto może wybudować dom bez pozwolenia do 70m2?

Aby wybudować taki obiekt, należy spełnić pewne kryteria.

 • trzeba być właścicielem działki, na której ma powstać budynek,
 • dom musi zostać wybudowany wyłącznie na własne potrzeby mieszkaniowe (pod groźbą kary),
 • dom może być 2- kondygnacyjny, a jego powierzchnia nie może przekraczać 70m2,
 • budynek musi znajdować się w całości na działce, a liczba obiektów może wynieść maksymalnie 1 na 500 m2 powierzchni działki,
 • działka musi mieć plan zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną,
 • należy posiadać projekt budowlany domu (projekty domów można zakupić także przez Internet ),
 • obiekt musi zostać zgłoszony a o rozpoczęciu budowy trzeba zawiadomić organ budowlany.

Dom bez pozwolenia – niezbędne dokumenty

Do wybudowania domu bez pozwolenia, należy skompletować wszelkie wymagane dokumenty:

 • 4 egzemplarze projektu budowlanego,
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • zgłoszenie budowy do urzędu miasta albo starostwa powiatowego- maksymalnie 21 dni przed rozpoczęciem prac,
 • szkice oraz rysunki domu (rzuty budynku i elewacji z uwzględnieniem wymiarów i lokalizacji względem granic działki),
 • decyzję o warunkach zabudowy ( w przypadku kiedy działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego).

We wniosku trzeba uwzględnić rodzaj oraz zakres planowania robót budowlanych, jak i datę rozpoczęcia prac. Starosta w ciągu 30 dni podejmie decyzję odnośnie zgłoszenia.

Dom bez pozwolenia 70m2 – od kiedy?

Dom do 70m2 bez pozwolenia można postawić w uproszczonej procedurze od 3 stycznia 2022 roku. W ustawie jak dotąd nie zostały zamieszczone warunki ewentualnej sprzedaży czy wynajęcia takiego obiektu, jednak istnieje taka możliwość. W przypadku zmiany sytuacji osobistej czy majątkowej ustawa dopuszcza opcję wynajmu czy sprzedaży nieruchomości. Kolejną ważną informacją jest to, iż własność takiego domu można przenieść na członków rodziny, jak na przykład na swoje dzieci.

Domy bez pozwolenia są znakomitym rozwiązaniem dla wielu osób, które chcą możliwie przyspieszyć i usprawnić cały proces budowy własnego miejsca na ziemi.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close