BudownictwoDom

Okna dachowe – wszystko, co trzeba wiedzieć o oknach na poddaszu

Domy z poddaszem użytkowym są niezwykle praktyczne i wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Jednak kupując lub remontując taki dom, trzeba wybrać okna dachowe, które dobrze oświetlą dane pomieszczenie. Obecnie na rynku można znaleźć okna dachowe o różnych parametrach, a nawet z funkcjonalnym balkonem. A co jeszcze trzeba wiedzieć o oknach na poddaszu, żeby dokonać najlepszego wyboru?

Podstawowe korzyści wynikające z montażu okien dachowych

Nowoczesne okna dachowe są tak skonstruowane, aby przepuszczały jak najwięcej światła i umożliwiały prawidłowy przepływ powietrza na poddaszu. Właściwy dobór okien dachowych może znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania poddasza, a ich umieszczenie między dwoma krokwiami spowoduje także ograniczenie prac ciesielskich do niezbędnego minimum. A jakie parametry powinny mieć dobrej jakości okna dachowe? Warto wybierać modele, które:

  • przepuszczają co najmniej do 1,8 razy więcej światła niż okna tradycyjne
  • charakteryzują się izolacyjnością cieplną na poziomie 2-2,6 W/(m2K)
  • posiadają współczynnik izolacyjności akustycznej w przedziale 25-35 dB

Wówczas użytkownik zyska pewność, że dane okna zapewnią mu potrzebną ciszę, skutecznie zatrzymają ciepło oraz efektywnie rozjaśnią całe poddasze.

Rodzaje okien połaciowych

Okna połaciowe mogą się różnić między sobą kształtem, wielkością oraz sposobem otwierania. Ważne, by zamawiać okna, do których po zamontowaniu każdy z domowników będzie mógł bez problemu dosięgnąć, by nacisnąć klamkę i je otworzyć. W sklepach branżowych można spotkać takie modele okien połaciowych jak:

  • obrotowe
  • uchylne
  • kolankowe

Modele obrotowe są bardzo popularne i można je spotkać w wersji dwu, trzy lub czteroszybowej. Okna obrotowe posiadają zawias w połowie wysokości ościeżnicy. Otwieranie takiego okna polega na obracaniu się skrzydła wokół osi zawiasów. W oknach uchylnych oś obrotu znajduje się w górnej części ramy okna i zwykle takie okna są wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają samoczynne zatrzaśnięcia się całej konstrukcji. Natomiast okno kolankowe stanowi przedłużenie okna dachowego i montuje się je w ścianie pionowej na poddaszu. Ciekawym wizualnie rozwiązaniem będą również okna dachowe z balkonem, które muszą być na tyle wysokie i szerokie, aby umożliwić sprawne wyjście na balkon.

Co jeszcze warto wiedzieć o oknach na poddaszu?

 

Okna dachowe muszą być bardzo wytrzymałe, ponieważ w zimie na dachu może zalegać śnieg, który będzie wywierał duży nacisk na powierzchnie okna. Dlatego producenci często wzmacniają zewnętrzną szybę okien dachowych specjalną folią lub decydują się na wykonanie obydwu szyb ze szkła hartowanego. Okno połaciowe musi być także dobrze uszczelnione, aby nie przepuszczało wody spływającej po dachu. Nie bez znaczenia będzie również zastosowanie odpowiednich technik rozszczelnienia w postaci nawiewników, szczelin czy klapek wentylacyjnych, które zapobiegną kondensacji pary wodnej na wewnętrznej części szyby.

Umiejętnie rozmieszczenie okien dachowych umożliwi użytkownikom podziwianie pięknych widoków oraz pozwoli na ochłodę w letnie dni. Ważne, by wybierając okna, dokładnie sprawdzić ich parametry, poziom szczelności oraz zastosowane zabezpieczenia. Właściwie dobrane okna połaciowe powinny dobrze służyć domownikom przez wiele lat.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Najlepsze okna dachowe, to takie z mini balkonami, gdzie po otwarciu okna można opuścić jego dolną części i tworzy się balkonik na kilkadziesiąt cm. Dla mnie relewancja, tylko otwór okienny musi być odpowiednio duży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close