TechnologiaDom

Pomóż! Moja pralka nie kręci bębnem!

Do pralki wkładasz całą swoją brudną bieliznę, ustawiasz cykle prania i zegar. Naciskasz przycisk startowy tylko po to, aby odkryć, że bęben w ogóle się nie obraca. W innych przypadkach maszyna przestaje obracać się nagle w środku prania. Jesteś sfrustrowany i decydujesz się na zakup nowej pralki. STOP. Nie musisz.

Może być wiele powodów, dla których pralka nie obraca się i dość łatwo jest zdiagnozować je na własną rękę.

Bęben nie obraca się na końcu cyklu

Zwykle bęben obraca się podczas cykli płukania i prania, ale jeśli obraca się powoli lub w ogóle nie obraca się pod koniec cyklu, może to być spowodowane następującymi przyczynami:

  1. Przeciążony bęben: Bęben jest wyposażony w mechanizm bezpieczeństwa, który wykrywa stan równowagi obciążenia, a następnie uruchamia silnik do obrotów. Jeśli masz ciężkie ubrania lub pojedynczy kawałek ciężkiego materiału, może to zakłócić równowagę maszyny, zapobiegając w ten sposób wirowaniu bębna. Wyjmij cięższe ubrania, aby zobaczyć, czy maszyna ponownie zacznie wirować.
  2. Woda nie spływa: Jeśli spływ wody trwa długo, bęben nie będzie się obracał, dopóki cała woda nie zostanie spuszczona. W innych przypadkach woda może w ogóle nie spłynąć. Sprawdź, czy wąż spustowy nie ma żadnych przeszkód i usuń je. Jeśli nie ma przeszkód, pompa do opróżniania może być uszkodzona i będzie wymagała kontroli.
  3. Filtr jest zablokowany: Niektóre pralki są wyposażone w filtr. Jeśli filtr ten zostanie zablokowany, urządzenie nie będzie się obracać lub obracać powoli. Wyciągnij filtr, wyczyść go i włóż z powrotem. Sprawdź, czy bęben obraca się czy nie.
  4. Błąd w wyłączniku ciśnieniowym: Wyłącznik ciśnieniowy jest przełącznikiem, który sygnalizuje, że bęben zaczyna wirować, gdy wyczuje, że woda została odprowadzona z bębna. Jeśli przełącznik jest zablokowany, może działać wadliwie i spowodować, że maszyna „pomyśli”, że w bębnie jest woda, podczas gdy w rzeczywistości nie ma jej wcale. Można wyjąć przełącznik, wyczyścić go i spróbować ponownie. Jeśli nadal nie działa, potrzebna będzie wymiana.

Bęben w ogóle nie obraca się

Jeśli bęben pralki w ogóle nie chce się obracać, niezależnie od tego, czy jest w cyklu prania, płukania czy wirowania, jest coś, co przeszkadza w obracaniu bębenka.

  1. Uszkodzony lub zużyty pasek napędowy: Może się zdarzyć, że pasek napędowy ulegnie zniszczeniu lub zepsuciu. Można to sprawdzić, próbując obrócić bęben ręką; jeśli nie napotkasz przy tym oporu lub jeśli usłyszysz dziwny dźwięk, pasek jest uszkodzony i będzie trzeba go wymienić.
  2. Zużyte szczotki węglowe: Elektrobęben może być uszkodzony, a szczotki węglowe mogły się zwęglić lub zużyć. Niemniej jednak, trzeba będzie wymienić silnik.

Większość napraw związanych z niewiórującym bębnem nie może być przeprowadzona samodzielnie i będziesz musiał skorzystać z usług lokalnego wykwalifikowanego specjalisty ds. naprawy pralek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close