BudownictwoDom

Jakie wady i zalety ma budowa domu parterowego?

Budowa domu zawsze wiążę się z wieloma pytaniami, obawami oraz niepewnością. W końcu jest to ogromny wydatek, rzędu kilkuset tysięcy złotych. Nic dziwnego, że chcemy, aby budynek był solidny, komfortowy oraz miło się prezentował. Domy parterowe w ostatnich czasach cieszą się sporym uznaniem wśród społeczeństwa. Jakie są wady i zalety takiego budynku? Co warto o nich wiedzieć? 

Domy parterowe – nowoczesna alternatywa domów piętrowych

Domy parterowe stale zaskarbiają sobie serca nowych zwolenników i zyskują na popularności. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na ich funkcjonalność oraz praktyczność. I chociaż dalej na ulicach, w większości dostrzegamy dwukondygnacyjne budynki, to domy jednopoziomowe stają się coraz częstszym zjawiskiem. Dodatkowo szeroka oferta konstrukcji oraz projektów daje możliwość nowoczesnego urozmaicenia obiektu mieszkalnego. Jakie są zatem wady, a jakie zalety domu parterowego?

Zalety domu parterowego

Domy parterowe posiadają szereg atutów, którym zawdzięczają swoją popularność wśród inwestorów. Decydując się budowę jednokondygnacyjnego budynku dobrze jest przeanalizować kilka istotnych aspektów, które pomogą ułatwić nam wybór najkorzystniejszych rozwiązań. Przede wszystkim warto skupić się na pozytywach oraz negatywach domów jednopoziomowych.

Najczęstszym powodem, skłaniającym do budowy domu parterowego są teoretycznie tańsze koszty budowy. Jednak ostateczna suma uzależniona jest nie od liczby pięter, a od metrażu budynku, zastosowanych rozwiązań technologicznych oraz jego konstrukcji. Jakie aspekty przemawiają zatem za wyborem budynku jednokondygnacyjnego? Zalety budowy domu parterowego to przede wszystkim:

  • łatwość wznoszenia konstrukcji dzięki niskiej wysokości rusztowań
  • komfortowa komunikacja w poziomie, brak konieczności chodzenia po schodach
  • krótszy czas realizacji budowy
  • bezpośredni i łatwy dostęp do terenu i przyrody otaczającej budynek
  • budowa łatwiejsza w realizacji, niż w przypadku domu piętrowego
  • efektowna i nowoczesna prezentacja budynku
  • brak wydatków związanymi z budową schodów, montażem okien dachowych

Wady domu parterowego 

Dom parterowy nie zawsze okaże się najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim przeszkodą dla takiej konstrukcji będzie mała działka. Układ pomieszczeń w przypadku budynków jednokondygnacyjnych ogranicza się wyłącznie do jednego poziomu. W skutek czego, dom parterowy, w przeciwieństwie do jego piętrowego odpowiednika, będzie wymagał znacznie większego terenu przeznaczonego do budowy.

Wady budowy domu parterowego związane są także z niektórymi kosztami. Choć dzięki poszczególnym rozwiązaniom rzeczywiście można zaoszczędzić, to trzeba liczyć się z tym, iż w przyszłości wydatki związane z ogrzewaniem będą wyższe, niż w przypadku budynku piętrowego. Podobna sytuacja będzie dotyczyła dachu, który musi być większy i obszerniejszy, niż ten przeznaczony do konstrukcji dwupoziomowych.

Domy parterowe – dla kogo?

Domy parterowe, ze względu na układ pomieszczeń, przestronność oraz brak schodów są przyjazne osobom niepełnosprawnym lub z ograniczoną mobilnością np. seniorom. Jednopoziomowy budynek będzie takie komfortowym rozwiązaniem w przypadku posiadania dzieci. Na jednej kondygnacji o wiele prościej jest kontrolować pociechy oraz zapewnić im bezpieczeństwo. Na dom parterowy zazwyczaj nie mogą sobie jednak pozwolić posiadacze niewielkiej działki. W takim przypadku najczęściej korzystniejszą opcję stanowi wybór budynku piętrowego.

Dom jest miejscem, w którym spędzamy większą część swojego życia, dlatego konieczne jest rzetelne zastanowienie się i przeanalizowanie wszystkich aspektów dotyczących jego budowy oraz rodzaju. W końcu ma nam służyć przez wiele lat, zatem warto kilkukrotnie przemyśleć wszystkie ważne decyzje.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close