TechnologiaDom

inteligentny dom, co to jest

Rozwój technologii jest tak szybki, że coraz rzadziej można zauważyć, co zmieniło się w swoim własnym domu. Takim przykładem jest inteligentny dom, czyli miejsce, które będzie kontrolowane przez najnowsze technologie. Osoby, które myślą, że taki dom wygląda jak miejsce pracy NASA, niestety, ale mylą się. Jeszcze tak daleko technologia nie zaszła. Jednak takie mieszkanie jest na pewno bardziej zaawansowane pod względem nowych technologii od mieszkania z lat 90.

Inteligentny dom – co to jest?

Są to wszystkie urządzenia, które można znaleźć w swoim domu. Największą różnicą jest fakt, że są one ze sobą połączone. Tworzą one jeden organizm i jeśli dzieje się coś z jednym to inne postarają się załagodzić sytuację. Ile urządzeń jest podłączonych ze sobą to zależy tylko i wyłącznie od właściciela mieszkania. Nie jest to wprowadzanie nie wiadomo jak nowych rozwiązań do mieszkania, tylko po prostu łącznie znanych już rzeczy w jedno.

Co najczęściej wchodzi w skład inteligentnego domu

  1. Światło
  2. Ogrzewanie
  3. Rolety
  4. Domofon
  5. Brama
  6. Rekuperator
  7. AC
  8. TV

Wszystkie te rzeczy w normalnym domu działają zazwyczaj oddzielnie. Jeśli światło pali się w innym pokoju i nikt tego nie zauważy to ostatecznie zapłaci się większy rachunek za prąd. Inteligentny dom jest to inwestycja na długie lata, dzięki czemu podpowiedzi z systemu pomogą zmniejszyć rachunki. Ostatecznie może się okazać, że dodając do swojego domu nową technologię zapłaciło się mniej niż miałoby to miejsce, gdyby tej technologii nie było.

Zalety korzystania z inteligentnego domu

1. Bezpieczeństwo

Kamery, które znajdują się w pomieszczeniach są nastawione na ruch. Jeśli gniazdko daje znak, że coś w nim jest włożone i może być to żelazko, a kamera nie wyczuwa żadnego ruchu to od razu idzie informacja do właściciela, że w tym i w tym pokoju coś się dzieje. Jest to bardzo duże udogodnienie dla osób, które są zabiegane i bardzo dużo pracują, a także dla całych rodzin. Nie trzeba przejmować się wszystkim i chodzić po pokojach sprawdzając, czy wszystko zostało wyłączone. Raport można sprawdzić w systemie inteligentnego domu.

2. Monitorowanie wszystkie co dzieje się pod nieobecność właściciela

Ile razy, gdy ktoś wyszedł z domu zastanawiał się czy brama została zamknięta, czy wszystko jest wyłączone. Wiele osób wraca się do swojego miejsca zamieszkania w celu sprawdzenia, czy na pewno wszystko zostało dobrze zrobione. Inteligentny dom pozwoli na spokojniejsze opuszczanie swojego miejsca zamieszkania i pełen odpoczynek poza domem.

3. Obniżenie kosztów

Tak jak było to wspomniane wcześniej, inteligentny dom wpływa pozytywnie na rachunki. Światło, które zostaje włączone w pokoju, gdzie nie ma ruchu od razu zostanie wyłączone lub pójdzie informacja do właściciela. Rolety mogą podnosić się o danej godzinie, dzięki czemu rano nie będzie trzeba włączać światła w kuchni, żeby odsłonić rolety. Są to drobne rzeczy, które w połączeniu dają sporą sumę. Dodatkowo będzie można uniknąć awarii i usterek, które bardzo często wiążą się z zapłatą wysokiej sumy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close