BudownictwoDom

Współczynnik przenikania ciepła okien – co oznacza i czy jest ważny?

Znajomość współczynnika przenikania ciepła okien powinna być jednym z kluczowych kryteriów wyboru stolarki do budynku. Z tego artykułu dowiesz się, co oznacza m.in. takie pojęcie jak współczynnik Uw okna. Poznaj najważniejsze informacje związane z wyborem stolarki pod kątem termoizolacji budynku.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła okien?

Przenikalność cieplną okien określa się współczynnikiem Uw, a odnosi się ona do ilości mocy (ciepła) przenikającej przez metr kwadratowy okna przy założeniu różnicy temperatur między wnętrzem a otoczeniem budynku na poziomie jednego kelwina. Przykładowo, współczynnik termiczny okna zapisuje się następująco Uw = 0,9 W/m2K. Gdy okno ma Uw = 0,7 W/m2K, oznacza to, że jest bardziej energooszczędne, ponieważ im niższy parametr Uw, tym wyższy standard izolacyjny.

Jak sprawdzić współczynnik przenikania ciepła okien?

Stolarka okienna jako produkt, który ma trafić na rynek krajowy czy europejski, musi uzyskać aprobatę techniczną. Specjalistyczne badania pozwalają określić, czy okna spełniają formalne, aktualne wymagania pod względem m.in.:

  • materiału wykonania,
  • odporności na działanie wiatru,
  • przepuszczalności powietrza,
  • obciążeń pionowych.

Przy okazji analizy danych na potrzeby uzyskania aprobaty technicznej możliwe jest ustalenie współczynnika Uw okna, do czego służy wzór zawarty w normie PN-EN ISO 10077-1. Precyzyjne wskazanie współczynnika przenikania ciepła okien jest obowiązkiem producenta, dlatego jako docelowy klient stolarki masz otwarty dostęp do wyników, na podstawie których możesz porównać poszczególne modele i warianty stolarki.

Czy muszę zainwestować w okna o określonym współczynniku Uw?

Przepisy budowlane ulegają nieustannym modyfikacjom, więc trzeba być na bieżąco, aby dopełnić wszystkich niezbędnych formalności na etapie projektowania, wznoszenia czy wykańczania obiektu.

Standard WT 2021 to nic innego, jak wymagania techniczne obowiązujące od 2021 roku, które dotyczą wszystkich nowych budynków. Zmiany są wprowadzane przede wszystkim w celu zwiększenia energooszczędności nowoczesnego budownictwa. Dotychczasowe zapisy w prawie określały wymaganą minimalną przenikalność cieplną okien na poziomie 1,1 W/m2K. Zgodnie z WT 2021 zaostrzono wymagania do pułapu 0,9 W/m2K.

wnętrze nieruchomości o wysokiej efektywności energetycznej
Nieruchomości wznoszone w technologii zarówno energooszczędnej, jak i pasywnej muszą spełniać określone kryteria dotyczące izolacyjności i efektywności energetycznej. Budynki pasywne przewyższają pod tym kątem energooszczędne.

Czym się różnią okna energooszczędne od pasywnych?

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stawia się na energooszczędne technologie, coraz większą popularnością cieszy się określenie „dom pasywny” czy „pasywne budownictwo”, które określa najwyższy standard efektywności energetycznej nieruchomości. Nie należy jednak traktować okien energooszczędnych i pasywnych synonimicznie. Zgodnie z obowiązującymi normami:

  • energooszczędne mają wartość Uw poniżej 1 W/m2K,
  • pasywne osiągają Uw poniżej 0,8 W/m2K.

Teoretycznie jest więc możliwe zainwestowanie w okna o współczynniku między 1,1 a 1 W/m2K, które z formalnego punktu widzenia nie są ani energooszczędne, ani pasywne.

Jak uniknąć nieporozumień?

Kluczowym parametrem okien, który warto porównywać pod kątem energooszczędności, jest współczynnik Uw, ale w odniesieniu do całego okna. Niekiedy wybrani producenci czy sprzedawcy posługują się daleko idącym nadużyciem, podkreślając współczynnik przenikania ciepła dla samej szyby. Tymczasem na termoizolację ma wpływ także rama okienna, np. ze względu na szerokość, konstrukcję i materiał wykonania profili. Dlatego gdy wybierasz stolarkę okienną, sprawdzaj, czy współczynnik Uw jest podawany dla całego okna, czy dla samej szyby.

Dlaczego współczynnik przenikania ciepła okien jest taki ważny?

Wiesz już, że powstające domy muszą spełniać minimalne wymagania dotyczące poziomu izolacyjności okien. Inwestorzy powinni jednak kierować się nie tyle samymi wymogami, co przede wszystkim korzyściami – dla siebie oraz środowiska naturalnego.

Im skuteczniejsza termoizolacja okien, tym lepsza termoizolacja budynku. A im bardziej energooszczędny dom, tym mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. W domach o standardzie energooszczędnym i tym bardziej pasywnym dąży się do maksymalnego zniwelowania straty energii i ograniczenia kosztów związanych z jej zużyciem. Wybór stolarki okiennej okazuje się w tej kwestii ważny, podobnie jak np. materiału budowlanego czy systemu ocieplania.

Podsumowując:

  • okna o niskim współczynniku Uw zapewniają mniejsze wydatki na ogrzewanie niż przy zastosowaniu standardowej stolarki,
  • niewielka przenikalność cieplna okien zapewnia komfort o każdej porze roku – zatrzymuje ciepło zimą, a latem – chłód,
  • wraz z atrakcyjnym parametrem termoizolacyjności producenci stawiają zazwyczaj na inne wartościowe cechy produktu – zyskujesz atrakcyjny design, wysoki standard ochrony przed włamaniem czy konstrukcję odporną na zużycie w perspektywie wielu lat.

Okna z atrakcyjnym współczynnikiem Uw Izoplast

Zastanawiasz się, jak wybrać okna o właściwym, atrakcyjnym współczynniku przenikania ciepła? Skontaktuj się w sprawie porady i wyceny z firmą Izoplast, czyli sprawdzonym producentem okien i drzwi, a także bram garażowych czy rolet zewnętrznych.

W ofercie Izoplast znajdują się okna energooszczędne i pasywne zarówno z PCV, jak i aluminium. Dzięki współpracy z renomowanymi partnerami możliwe jest zamówienie wysokojakościowych okuć i dodatkowych elementów wyposażenia. Firma oferuje montaż przez wykwalifikowane i doświadczone ekipy fachowców. Sam asortyment jest zróżnicowany – składa się z linii produktów premium i serii wyróżniających się atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny.

Jeżeli chcesz wyposażyć budynek w stolarkę o standardzie energooszczędnym lub pasywnym i masz świadomość, jak ważny jest współczynnik przenikania ciepła okien, wybierz ofertę Izoplast i produkty dopracowane pod kątem oszczędności energii!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close