Ogród

Jak stworzyć i zadbać o piękne naturalne ogrodzenie wokół działki?

Ogrodzenie z żywopłotu to nie tylko krok w stronę ekologii, ale również wiele innych korzyści dla samego właściciela krzewów. Poza piękną zielenią, która doskonale wpisuje się do każdego stylu wykończenia elewacji budynku, gęsta roślinność zapewnia także prywatność i ochronę przed zanieczyszczeniami oraz hałasem dobiegającym z ulicy.

Jakie rośliny najlepiej nadają się na żywopłot?

Wybór odpowiedniego gatunku na żywopłot zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy, by spełniał on swoją funkcję również zimą oraz jak wiele czasu jesteśmy gotowi poświęcić na dbanie o jego estetyczny wygląd. Do najczęściej stosowanych na ogrodzenia roślin należą:

  • ligustr – gęsty i ciemnozielony, w niektórych odmianach cieszy pięknym zapachem kwiatów, wymaga przycinania dwa razy do roku, konieczne jest również ucięcie go około 20 cm nad ziemią zaraz po zasadzeniu, ponieważ w przeciwnym razie z czasem mocno przerzedzi się u dołu,
  • bukszpan – zimozielona roślina o bardzo drobnych, ciemnozielonych liściach, którą łatwo się formuje, bardzo wolno rośnie, przez co nie wymaga częstego przycinania, jednak na osiągnięcie docelowej wysokości żywopłotu trzeba poczekać kilkanaście lat,
  • grab – roślina, która traci liście dopiero wiosną, rośnie bardzo gęsto i wysoko, a także łatwo się formuje,
  • tuja – iglasta roślina, która zależnie od odmiany może mieć jasnozielony, żółty lub ciemnozielony kolor,
  • ałycza – roślina liściasta, która w szybkim tempie tworzy wysokie i bardzo gęste zielone ściany,
  • cis – roślina zimozielona, jednak wrażliwa na mróz, dlatego należy sadzić ją w zacisznych miejscach,
  • berberys – roślina, która dodatkowo chroni przed intruzami, dzięki swoim ostrym kolcom, zależnie od odmiany może mieć czerwony, zielony lub żółty kolor liści,
  • ostrokrzew – roślina zimozielona, gęsta i ozdobiona owocami, występuje w różnych odmianach barw liści,
  • ognik szkarłatny – roślina wyposażona w długie kolce i jaskrawe owoce, która najlepiej prezentuje się nieprzycinana,
  • buk pospolity – roślina liściasta, łatwa w formowaniu i niewymagająca szczególnie troskliwej uprawy, jej liście mogą mieć barwę bordową lub zieloną.

Jak dbać o żywopłot, by spełniał wszystkie swoje funkcje?

Istnieją odmiany roślin żywopłotowych, które nie wymagają żadnej szczególnej troski, a czasem nie muszą być nawet przycinane. Większość jednak należy regularnie nawozić, podlewać i skracać. Niezależnie, czy wybrany gatunek to odmiana liściasta, czy iglasta powinniśmy nawozić go kompostem lub specjalnym nawozem mineralnym trzy razy do roku: wiosną, w czerwcu i pod koniec lipca. Podlewanie jest szczególnie ważne, kiedy rośliny są bardzo młode i mogą nie poradzić sobie bez nawadniania. Przycinanie z kolei to kwestia bardzo indywidualna dla każdego typu żywopłotu. Kiedy jest to jednak wskazane ważne, by robić to dwuetapowo. Najpierw skracać rozrastające się gałęzie, by ułatwić cyrkulację powietrza w koronie, a później przycinać zewnętrzne gałązki, by nadać krzewom oczekiwany rozmiar i kształt.

Zadbany żywopłot to piękna, naturalna bariera chroniąca właściciela mieszkania przed hałasem i zanieczyszczeniem z ulicy oraz wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Co więcej, zielona ściana wokół posesji to doskonała rama dla wewnętrznej części ogrodu, który z takim wykończeniem będzie prezentował się jeszcze atrakcyjniej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close