Ogród

5 właściwości, jakie powinna mieć profesjonalna siatka na woliery

Skuteczna hodowla ptactwa oznacza konieczność zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków bytowych. Większość domowych gatunków ma szczególne wymagania co do woliery. Jej odpowiednia aranżacja jest bardzo ważna, ale nie można zapominać także o solidnym wykonaniu. Sprawdź, jakie właściwości powinna mieć siatka na woliery.

1. Siatka na woliery – przede wszystkim odporna

Siatka na woliery musi przede wszystkim zapewniać ptactwu bezpieczeństwo. Oznacza to, że ma uniemożliwiać im wydostanie się poza wyznaczony teren, ale też zapobiegać np. atakom drapieżników czy kontaktom z innymi zwierzętami mogącymi przenosić różne choroby. Dlatego też najważniejszą właściwością siatki ogrodzeniowej na woliery jest wytrzymałość mechaniczna. Należy przy tym pamiętać, że ptaki zazwyczaj mają ostre dzioby i pazury. Dlatego siatka musi być naprawdę solidnie wykonana. Niektórzy hodowcy zalecają stosowanie siatek metalowych, ale równie dobrze mogą się sprawdzić lekkie i wszechstronne siatki polietylenowe na woliery. Jest to bowiem tworzywo sztuczne o bardzo dużej odporności mechanicznej.

2. Siatki wolierowe dopasowane do wielkości ptactwa

Siatka wolierowa będzie wyglądać nieco inaczej w zależności od gatunku hodowanego ptactwa. Siatka na woliery dla kur czy indyków może mieć dość duże oczka. W przypadku mniejszych gatunków siatka musi być jednak odpowiednio drobniejsza. Hodując np. przepiórki, należy wybierać siatki na woliery dla ptaków o oczku nie większym niż 25 x 25 mm.

siatka wolierowa dla gołębi
Gęstość siatki wolierowej musi być odpowiednio dobrana do gatunku hodowanego ptactwa.

3. Siatka na woliery odporna na warunki atmosferyczne

Woliery są aranżowane na zewnątrz, co oznacza, że siatki używane do ich zabezpieczania są narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych – w tym wysokich i niskich temperatur, opadów, wilgoci czy promieniowania UV. Siatki metalowe, szczególnie te niższej jakości, mogą się dość szybko niszczyć w takich warunkach. Dlatego lepszym wyborem może być siatka wolierowa wykonana z tworzywa sztucznego. Eksperci polecają szczególnie polietylen, który jest bardzo solidny i odporny na rozmaite czynniki zewnętrzne. Co ważne, polietylenowa siatka na woliery nie wchłania wody i nie zmienia swoich właściwości pod jej wpływem.

4. Elastyczne i lekkie siatki na woliery dla ptaków

Budując wolierę dla ptaków, warto też postawić na lekki i elastyczny materiał. Dzięki temu stworzenie konstrukcji o pożądanych wymiarach i kształcie jest znacznie łatwiejsze. Montaż takiej siatki nie sprawia dużego problemu, a konstrukcja wsporcza może być nieco prostsza ze względu na mniejsze obciążenie. Wszystkie te kryteria spełnia polietylenowa siatka na woliery, którą wyróżnia bardzo łatwy montaż i szerokie możliwości zastosowania.

5. Siatka na woliery dopasowana do Twoich potrzeb

Czy wiesz, że siatka na woliery może być dostosowana do Twoich potrzeb? Zwykła metalowa siatka ogrodzeniowa na woliery zwykle występuje tylko w jednym wymiarze. W przypadku modeli polietylenowych można jednak dopasować długość i szerokość oraz wielkość oczek, a także sposób wykończenia siatki. Najlepiej zamówić ja u producenta zgodnie z projektem konstrukcji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close