Dom

Lamele dekoracyjne – dlaczego warto się na nie zdecydować? Zalety i możliwości

Lamele dekoracyjne mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego możemy je zauważyć w wielu domach i mieszkaniach. Sprawdzają się przede wszystkim u tych osób, które marzą o zmianie dotychczasowej aranżacji i nadaniu pomieszczeniom nowego charakteru oraz odświeżenia. Co najważniejsze lamele pasują praktycznie do każdego wnętrza, są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego komponują się z wieloma stylami aranżacyjnymi (np. skandynawskim, klasycznym, art deco i designerskim). Możemy z nich korzystać na domowych ścianach i sufitach, lecz niektórzy użytkownicy decydują się na ich wykorzystanie na elewacjach oraz tarasach (konieczna jest impregnacja). Warto docenić ich uniwersalność i sprawdzić największe zalety omawianych elementów dekoracyjnych.

Lamele – co wiadomo na ich temat? Z jakich materiałów można je tworzyć?

Najpopularniejszą odmianą lameli są te w wersji ściennej. To pionowe lub poziome deski, w które możemy się wyposażyć w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych. W tym przypadku mamy do dyspozycji pojedyncze elementy lub też gotowe płyty, na których specjaliści przymocowali już interesujące nas listwy. Każdy inwestor powinien się poważnie zastanowić nad tym, która opcja jest dla niego najdogodniejsza.

Lamele ścienne odznaczają się starannym wykończeniem, elegancją, nietuzinkowym stylem oraz solidnością. Dzięki temu są w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Produkowane przez wielu producentów, dlatego opłaca się najpierw zapoznać z kilkoma różnymi ofertami, a dopiero później decydować się na jakąkolwiek inwestycję. Lamele mogą być produkowane z następujących materiałów:

  • drewna – w tym przypadku wyróżniamy głównie sosnę, jesion oraz dąb. To zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony rodzaj lameli, który pojawia się na naszych ścianach. Charakteryzuje się naturalnością, schludnością oraz długą żywotnością,
  • aluminium,
  • PCV.

Jeśli nie mamy żadnego pojęcia na temat dobierania lameli skonsultujmy to z uznanymi fachowcami, tak aby jak najszybciej pozbyć się wszelkich wątpliwości i podjąć w pełni świadomą decyzję. W tym wszystkim chodzi przecież nie tylko o aranżację naszych wnętrz, ale również o pieniądze.

Lamele – jakie mają zalety? Co za nimi przemawia?

Współcześnie projektowane i tworzone lamele mają wiele różnych zalet. W tym miejscu wystarczy wyróżnić m.in. to, że wpływają na wygłuszanie kolejnych pomieszczeń (co sprawdzi się np. w salonach, biurach, gabinetach i sypialniach), mają bogate walory dekoracyjne, pozwalają na oddzielenie strefy wypoczynkowej od jadalnianej, a do tego optycznie powiększają wybrane pomieszczenie.

To właśnie powyższe czynniki wpływają na to, że popularność lameli rośnie z każdym kolejnym dniem. Jeśli podejdziemy do sprawy na poważnie i zdecydujemy się na przeanalizowanie wszystkich możliwych ofert z całą pewnością uda nam się dobrać optymalne modele do naszych domów i mieszkań. W razie potrzeby skonsultujmy to z projektantami wnętrz.

Lamele są doskonałym materiałem wykończeniowym, więc nie bójmy się z nimi eksperymentować. Możemy na tym jedynie zyskać. Nie będziemy mieć też większych problemów z ich poprawnym zamontowaniem na ścianie lub suficie, choć w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez wsparcia profesjonalistów.

Lamele – w jaki sposób wykorzystać je w aranżowanych wnętrzach?

Dobrą informacją dla potencjalnych inwestorów jest to, że lamele możemy wykorzystywać we wnętrzach na wiele ciekawych sposobów. Przydadzą nam się m.in. wtedy, gdy zechcemy:

  • obłożyć nimi całą ścianę lub sufit – dzięki temu zadbamy o to, aby pomieszczenie stało się ciepłe, rodzinne, przytulne i zadbane. Taki efekt z pewnością spodoba się naszym gościom,
  • stworzyć z nich balustradę lub barierkę ochronną – możemy to uczynić nie tylko w domach i mieszkaniach, ale też na klatkach schodowych. To jednak nieco skomplikowane, dlatego bazujmy na doświadczeniu fachowców,
  • stworzyć z nich przejście pomiędzy częścią salonową a jadalnianą/kuchenną – uzyskamy w ten sposób atrakcyjną pod kątem wizualnym przegrodę pomiędzy najważniejszymi pomieszczeniami w naszym lokalu.

Jak widać lamele możemy wykorzystać w dowolnie wybrany sposób, dlatego wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię i dać się ponieść fantazji. Kreatywność w tym zakresie jest jak najbardziej wskazana. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zaaranżować poszczególne pomieszczenia w pojedynkę poprośmy o wsparcie wykwalifikowanych fachowców, którzy o lamelach wiedzą dosłownie wszystko i udanie wkomponują je w wybrane przez nas wnętrza.

Lamele – jak je czyścić oraz ile mogą kosztować?

Zastanówmy się jeszcze nad tym w jaki sposób powinniśmy czyścić zakupione oraz zamontowane lamele. Nie powinno to być zbyt skomplikowane, ale wykorzystujmy do tego jedynie delikatne ściereczki lub szczotki, miotełki do kurzu oraz wilgotne chusteczki i preparaty do czyszczenia drewna.

Ważną kwestią jest dla nas również cena lameli. Duże znaczenie ma w tej kategorii m.in. materiał, z którego je wykonano oraz grubość desek. Cena za sztukę nie powinna jednak przekroczyć 32-37 złotych, natomiast za jedną płytę wydamy nawet kilkaset złotych (około 250-450), lecz znajdziemy na niej co najmniej kilka lub kilkanaście lameli.

Lamele – z jakimi meblami i dodatkami je łączyć? Przydatne wskazówki

Lamele mogą się łączyć z wieloma różnymi meblami. Inwestorzy zestawiają je głównie z jasnymi kolorami, ale oczywiście jest to uzależnione od indywidualnych preferencji domowników.

Lamele możemy połączyć m.in. ze stolikami kawowymi, narożnikami, stylowymi sofami, metalowymi regałami lub meblami w wersji tapicerowanej. Mamy pod tym kątem szerokie pole do popisu, a w razie potrzeby bezcenne wskazówki otrzymamy od doświadczonych architektów wnętrz.

Jeśli natomiast nie za bardzo wiemy z jakimi materiałami łączą się lamele powinniśmy mieć na uwadze to, że możemy sobie pozwolić na ich zestawienie z betonem, kamieniem dekoracyjnym, stalą, drewnem lub szkłem. Otwórzmy się również na łączenie lameli z doniczkami, świecznikami, poduszkami dekoracyjnymi i różnego rodzaju wazonami.

Lamele – krótkie podsumowanie

Cały artykuł o lamelach zasługuje na krótkie podsumowanie. Lamele to pionowe lub poziome deski, które możemy z powodzeniem zamontować na swoich ścianach, sufitach, elewacjach i tarasach (konieczność zaimpregnowania). Skutecznie odświeżają aranżowane wnętrza i cechują się bogatymi właściwościami dekoracyjnymi.

Lamele możemy kupić pod postacią pojedynczych elementów (około 32-37 złotych za sztukę) lub gotowych płyt (kilka lub kilkanaście lameli – od 250 do 450 złotych za płytę). Odznaczają się starannością wykonania, wygłuszaniem kolejnych pomieszczeń, trwałością, uniwersalnością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, elegancją i solidnością. W związku z tym zdobywają coraz większą popularność.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że lamele są produkowane z drewna (najbardziej rozpowszechnione), aluminium lub PCV. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że optycznie powiększają pomieszczenia i skutecznie oddzielają część wypoczynkową od jadalnianej. Możemy obłożyć nimi całą ścianę lub sufit, wykorzystać w formie wspomnianej przegrody pomiędzy dwoma pomieszczeniami lub też stworzyć z nich balustradę/barierkę ochronną.

Lamele są łatwe w czyszczeniu, lecz pamiętajmy o tym, aby wykorzystywać do tego delikatne ściereczki i szczotki, preparaty do drewna, wilgotne chusteczki i miotełki do kurzu. W zdecydowanej większości przypadków zestawiamy je z jasnymi kolorami. Pasują do stylu skandynawskiego, art deco, designerskiego lub klasycznego. Nie ma żadnych problemów, abyśmy łączyli je z narożnikami, tapicerowanymi meblami, stolikami kawowymi lub metalowymi regałami. Stawiajmy również na doniczki, wazony, poduszki dekoracyjne i świeczniki. Lamele świetnie komponują się z drewnem, szkłem, stalą, betonem i kamieniem dekoracyjnym. W razie wątpliwości porozmawiajmy na ten temat z projektantami wnętrz.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Lamele są piękne. Coraz częściej widać je w aranżacjach w programach z HGTV. Fajnie to wygląda i chyba się skuszę na takie podczas następnego remontu salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close