Dom

Jaki lakier do drewna wybrać?

Drewno to jeden z najpopularniejszych i najtrwalszych materiałów budowlanych oraz dekoracyjnych. Jednak aby mieć pewność, że będzie odpowiednio zabezpieczone i odporne na uszkodzenia, powinno być chronione poprzez stosowanie odpowiedniego lakieru. Jakie rodzaje środków do impregnacji znajdziemy na rynku i jakie powinniśmy wybrać, aby przedłużyć żywotność drewna?

Typy lakierów dostępnych na rynku

Istnieje kilka klasyfikacji lakierów do drewna, w zależności od jego zastosowania. Przede wszystkim wyróżnia się impregnaty do użytku zewnętrznego oraz wewnętrznego. Lakier zewnętrzny będzie idealny do malowania mebli ogrodowych, ogrodzeń, altan, tarasów czy drewnianych filarów. Skutecznie uodpornia on przed wilgocią, wysoką temperaturą oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Gwarantuje także trwałą ochronę przed zarysowaniami i poważniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi. Po zastosowaniu schnie znacznie dłużej niż jego wewnętrzny odpowiednik, dzięki temu jednak zapewnia trwałą warstwę impregnatu. Z kolei lakiery do użytku wewnętrznego mają lżejszą konsystencję a zarazem niższy stopień ochrony. Szybko wysychają i nie sprawiają trudności podczas nakładania. Inna typologia lakierów wyszczególnia impregnaty podkładowe oraz nawierzchniowe. Te pierwsze mają za zadanie wzmocnić drewno i trwale wniknąć w jego strukturę. Stosuje się je w przypadku surowego drewna, na przykład podczas prac stolarskich. Z kolei lakier nawierzchniowy używany jest do celów wykończeniowych, na przykład w celu nabłyszczenia czy ochrony przed wodą. Do podtypów tego rodzaju impregnatu zalicza się lakiery matowe, półmatowe i połyskowe lub wysoko połyskowe. W zależności od naszych potrzeb dzięki wyborze odpowiedniego lakieru możemy zdecydować o ostatecznym wyglądzie malowanej powierzchni. Warto jednak wiedzieć, że lakiery gwarantujące najwyższy połysk nie maskują jednocześnie rys i drobnych uszkodzeń drewna. Jeśli więc chcemy ukryć ewentualne mankamenty, warto zdecydować się na impregnaty o właściwościach matujących.

Kolorystyka lakierów

Najczęściej na rynku znajdziemy lakiery w wariancie bezbarwnym. Nie posiadają one pigmentu barwiącego, dzięki czemu są uniwersalne i mogą być stosowane do różnych celów. Jeśli zaś zależy nam na określonym odcieniu impregnatu, do wyboru mamy kolory przypisane określonemu rodzajowi drewna. W sklepach możemy znaleźć lakiery w naturalnych kolorach brzozy, dębu, jabłoni czy buku. Trudniej z kolei znaleźć środki w określonych barwach, na przykład bieli czy czerwieni. Nienaturalne pigmenty wpływają bowiem niekorzystnie na drewniane materiały, nie zapewniając im odpowiedniej ilości powietrza. Tłuste i gęste farby wzbogacone o barwniki nie będą odpowiednio chroniły naszego drewna a wręcz mogą zaszkodzić jego trwałości. Na życzenie klienta można jednak zamówić u niektórych producentów lekkie i bezpieczne lakiery wzbogacone o określony odcień. Wówczas delikatne pigmenty naturalnego pochodzenia zostaną zmieszane z impregnatem i przygotowane specjalnie z myślą o naszych potrzebach. Informacje o takiej usłudze znajdziemy w firmowych sklepach lub na stronie internetowej danego producenta.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close