Dom

Pluskwy w materacu – jak sobie z nimi poradzić? Przydatne sposoby

Pluskwy w materacu to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, z którym możemy się zmierzyć w najmniej oczekiwanym momencie naszego życia. Z racji tego powinniśmy regularnie kontrolować stan naszego materaca i sprawdzać, czy przypadkiem nie ma w nim wspomnianych wyżej pluskiew. Może to być prawdziwe utrapienie dla osób młodych, jak i dużo starszych, dlatego absolutnie nie powinniśmy tego bagatelizować. Ugryzienia pluskiew doprowadzają do negatywnych następstw, a mianowicie m.in. do uciążliwego swędzenia. Pluskwy w materacu lubią „wędrować”, dlatego nie zdziwmy się jeśli zauważymy je w naszych meblach (np. w szafach i garderobach). Na całe szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym możemy się ich w krótkim czasie skutecznie pozbyć.

Pluskwy w materacu – w jaki sposób możemy je wykryć?

Zastanówmy się najpierw nad tym w jaki konkretnie sposób możemy wykryć pluskwy w materacu. Przede wszystkim regularnie sprawdzajmy nasz materac wraz z pościelą. Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, iż zauważymy tam odchody pluskiew lub niewielkie ślady krwi. Ponadto zwracajmy uwagę na własne ciało. Jeśli przed położeniem się do łóżka na naszym ciele nie było żadnych śladów po ugryzieniach, a nad ranem już się tam znajdowały, coś jest ewidentnie nie w porządku.

Pamiętajmy o tym, że pluskwy w materacu to insekty o niezbyt dużych rozmiarach, dlatego trudno będzie je zauważyć w łóżku „gołym okiem”. Niekiedy jednak może się nam to udać (zwłaszcza, gdy robaki są nieco większe). Pluskwy żywią się krwią ludzką oraz zwierzęcą, dlatego też jeśli zaobserwujemy u siebie zmiany na ciele i zaczniemy się gwałtownie drapać miejmy na uwadze to, że w naszym materacu mogły zagnieździć się pluskwy. Warto pomyśleć wtedy o jego wymianie. Zwróćmy również uwagę na nasze zwierzęta (psy i koty). Pluskwy pozostawiają ślady po ukąszeniu m.in. na nogach, plecach, rękach, szyi oraz twarzy. Nie jest to jednak zbyt groźne dla naszego zdrowia, a ślady powinny zniknąć po kilku/kilkunastu dniach.

Jak poradzić sobie z pluskwami w materacach? Kilka domowych sposobów

Sposobów na wyeliminowanie pluskiew w materacach jest coraz więcej. W pierwszej kolejności zdecydujmy się na wypróbowanie domowych rozwiązań, dzięki którym w ekspresowym tempie możemy pozbyć się uciążliwego problemu i powrócić do normalnego funkcjonowania. Wśród takich metod znajdują się m.in.:

  • regularne pranie pościeli (oraz jej wymienianie) – pościel należy prać w odpowiedniej temperaturze (powyżej 50 stopni Celsjusza), tak aby pozbyć się insektów i zapewnić sobie odrobinę spokoju. Najlepiej jeśli będziemy to robić przez minimum 2 godziny i skorzystamy z dużej ilości proszku do prania,
  • dokładne czyszczenie łóżka wraz z sypialnianymi meblami – kluczowe znaczenie ma to, że wspomniane insekty bardzo szybko się rozprzestrzeniają i mogą się znajdować nie tylko na łóżku, ale też na wszystkich sypialnianych meblach. W związku z tym dokładnie wyczyśćmy łóżko (z ramą i stelażem), ale też komodę, szafę, stoliki nocne, itd. Użyjmy do tego gorącej wody wraz z detergentem,
  • dokładne czyszczenie lub zakup nowego materaca – jeśli decydujemy się wyłącznie na czyszczenie postawmy na dogłębne odkurzanie wraz z wykorzystaniem gorącej pary wodnej. W skrajnych przypadkach zdecydujmy się na wyrzucenie materaca (np. wtedy, gdy insekty są zauważalne) i zakupmy zupełnie nowy model,
  • stosowanie aromatów odstraszających – w tym przypadku możemy sobie pozwolić na zastosowanie kurkumy czy też goździków.

Jak widać domowych sposobów na pluskwy w materacu jest pod dostatkiem, dlatego zacznijmy działać i nie pozostawiajmy niczego przypadkowi. W razie jakichkolwiek problemów skonsultujmy się z bardziej doświadczonymi osobami lub też wybitnymi fachowcami i nawiążmy równorzędną walkę ze szkodliwymi pluskwami w materacu.

Pluskwy w materacu – na co się zdecydować, gdy zawiodą domowe metody?

Pluskwy w materacu mogą być bardzo wymagającym rywalem, którego absolutnie nie możemy zlekceważyć. Niekiedy okaże się, że wspomniane wyżej domowe metody okażą się niewystarczające. W takiej sytuacji powinniśmy czym prędzej sięgnąć po specjalistyczne produkty przeciwko pluskwom w materacu, wśród których znajdują się m.in.:

  • pokrowce na materace – dzięki nim pluskwy nie będą mogły przedostać się do materaca. Insekty przestaną się żywić naszą krwią i doprowadzi to do zmniejszenia ich populacji. Zabezpieczymy nie tylko materac, ale też samych siebie i domowe zwierzęta,
  • preparaty owadobójcze – zakupimy je w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Przy ich wyborze pomocne okażą się porady ze strony wykwalifikowanych sprzedawców. To chemiczne środki, z których powinniśmy korzystać z należytą rozwagą i ostrożnością. Możemy je stosować np. na listach przypodłogowych oraz nogach łóżka.

Nigdy nie działajmy w pośpiechu, bo szybko może się okazać, że nasze działania nie prowadzą do niczego dobrego. Wybierzmy sprawdzone metody na wyeliminowanie pluskiew w materacu, a będziemy z tego w pełni zadowoleni.

Pluskwy w materacu a dezynsekcja – jak to działa?

Ostatecznym rozwiązaniem, choć nieco droższym, będzie dezynsekcja. Chodzi o to, że w naszym domu pojawią się specjaliści wraz ze środkami pluskwobójczymi, które zostaną rozprzestrzenione we wszystkich domowych pomieszczeniach (nie tylko w sypialniach). Za profesjonalnie przeprowadzoną dezynsekcję możemy zapłacić nawet kilkaset złotych, ale mamy zwiększone szanse na to, że nasz problem z pluskwami w materacu odejdzie w zapomnienie.

Dezynsekcja doprowadzi do tego, że wszystkie żywe osobniki zostaną zlikwidowane, a dodatkowo zapobiegnie się ich dalszemu rozmnażaniu. Zabieg ten powinien być jednak wykonany kilka razy. Jak widać nie powinniśmy na nim oszczędzać. Chodzi przecież o nasz komfort snu, ale też o uniknięcie ukąszeń i uciążliwego swędzenia. Na szczęście coraz więcej firm oferuje w dzisiejszych czasach fachowe usługi dezynsekcyjne, dlatego też dobrze się nad tym zastanówmy i w razie potrzeby umówmy się na spotkanie.

Pluskwy w materacu – krótkie podsumowanie

Podsumowując cały artykuł trzeba jasno zaznaczyć, że pluskwy w materacu to nic przyjemnego. Jeśli chcemy je w krótkim czasie wykryć powinniśmy regularnie kontrolować stan naszego materaca (np. w poszukiwaniu odchodów i niewielkich śladów krwi) oraz ciała (w poszukiwaniu drobnych ukąszeń). Pluskwy pozostawiają ślady m.in. na twarzy, nogach, rękach i nogach. Żywią się krwią ludzką oraz zwierzęcą, dlatego też regularnie sprawdzajmy nasze zwierzęta.

Ukąszenia pluskiew nie powinny być dla nas zbyt groźne, ale doprowadzają do uciążliwego swędzenia i drapania. Przeszkadza to zwłaszcza bardzo młodym osobom. Ślady ustępują zazwyczaj po kilku/kilkunastu dniach od ich wystąpienia.

Wśród domowych sposobów na pluskwy w materacu największym zainteresowaniem ze strony domowników cieszą się: regularne pranie pościeli (temperatura minimum 50 stopni Celsjusza, przez 2 godziny, z dużą ilością proszku do prania), czyszczenie łóżka i sypialnianych mebli (gorąca woda z detergentem), czyszczenie materaca lub jego wymiana (odkurzanie i gorąca para wodna) i stosowanie aromatów odstraszających (goździki i kurkuma).

Alternatywą dla powyższych metod jest zakup pokrowców na materace oraz preparatów owadobójczych (chemiczne, dlatego stosujmy je z ostrożnością, np. na listwach i nogach łóżka). W najbardziej uciążliwych przypadkach zdecydujmy się natomiast na profesjonalną dezynsekcję (zajmą się tym specjaliści, którzy rozprzestrzenią we wszystkich domowych pomieszczeniach środki pluskwobójcze i dojdzie do zlikwidowania żywych osobników oraz zapobiegnie się ich dalszemu rozmnażaniu). Dezynsekcja może nas kosztować nawet kilkaset złotych, ale jest bardzo skuteczna. Usługa ta powinna być wykonana kilka razy.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close