Powstaje coraz więcej mieszkań, jest to spowodowane rosnącym zapotrzebowaniem na te miejsca. Kupujący muszą zdecydować, czy wybierają mieszkanie w stanie deweloperskim, czy też z rynku wtórnego. W tym artykule zostanie przedstawiony stan deweloperski, czyli co to jest, a także jak nie dać się oszukać i kupić mieszkanie, które będzie spełniało oczekiwania. Przed tym wyborem staje coraz więcej młodych osób i warto przeczytać poradniki zanim podejmie się ostateczną decyzję w sprawie kupna mieszkania.
Stan deweloperski- co to oznacza w praktyce
Bardzo ciężko znaleźć jednoznaczną definicję tego hasła. Każdy z deweloperów ustala ją sobie sam i musi jej się trzymać przy budowie bloku. W takim razie skąd kupujący ma wiedzieć co tak naprawdę będzie znajdowało się w mieszkaniu w stanie deweloperskim? Do umowy dodawany jest załącznik, który ustala co będzie się znajdowało. Warto przestudiować bardzo dokładnie umowę, ponieważ to ona określa jaka kwota musi zostać zapłacona, a także, z czego to dokładnie wynika.
Co najczęściej można spotkać w budynkach od dewelopera
- Drzwi wejściowe– każde mieszkanie powinno je posiadać, ponieważ każdy obcy mógłby w nocy wejść do takiego pomieszczenia, dlatego deweloper zapewnia je kupującemu.
- Tynk na ścianach– są to surowe ściany, na które w przyszłości będzie można nałożyć farbę lub tapetę.
- Betonowe podłogi– wylewka zamiast podłogi, czyli najprostsza i najbardziej surowa opcja, która może być wykorzystana przez dewelopera.
- Instalacja elektryczna, a także wodnokanalizacyjna– prąd i woda są przyłączone do mieszkania, więc kupujący nie musi martwić się o dodatkowe koszty związane z instalacją kabli.
- Parapety – bardzo często uzupełnione są również parapety, które dodają budynkowi charakteru.
Jak kupić mieszkanie w stanie deweloperskim
- Bardzo często zakupy przeprowadzane są jeszcze zanim mieszkanie w ogóle powstanie. Warto dowiedzieć się, gdzie dokładnie będzie się ono znajdowało i odwiedzić okolicę, żeby zobaczyć jakie sklepy i atrakcje będą znajdowały się w pobliżu.
- Następną istotną sprawą jest sprawdzenie od kogo tak naprawdę kupuje się mieszkanie. Ostatnio powstaje bardzo wiele firm deweloperskich i niektóre z nich nie mają zbyt dobrych opinii. Sprawdzenie firmy jest obowiązkowe dla każdego zainteresowanego.
- Deweloperzy bardzo często rozpoczynają stawianie budynków na terenach wcześniej zamieszkałych. Warto dowiedzieć się co znajdowało się wcześniej w tym miejscu, a to ułatwi podjęcie decyzji.
- Kupując mieszanie, które posiada stan deweloperski warto skorzystać z rachunku powierniczego. Tym sposobem płatności przechodzą na konto dewelopera zgodnie z postępem prac. W innym przypadku cała kwota trafiłaby do niego po podpisaniu umowy i mogłaby zostać ona źle wykorzystana.
- Przed podpisanie umowy należy obowiązkowo sprawdzić całą umowę. Czy wszystkie paragrafy powielają się z tym co mówił wcześniej sprzedający. Nie warto bezmyślnie podpisywać tak ważnej umowy, ponieważ może mieć to opłakane w przyszłości. Zawsze należy przeczytać dokładnie każdą stronę.