DomFinanse

Jak kupić mieszkanie w stanie deweloperskim

Powstaje coraz więcej mieszkań, jest to spowodowane rosnącym zapotrzebowaniem na te miejsca. Kupujący muszą zdecydować, czy wybierają mieszkanie w stanie deweloperskim, czy też z rynku wtórnego. W tym artykule zostanie przedstawiony stan deweloperski, czyli co to jest, a także jak nie dać się oszukać i kupić mieszkanie, które będzie spełniało oczekiwania. Przed tym wyborem staje coraz więcej młodych osób i warto przeczytać poradniki zanim podejmie się ostateczną decyzję w sprawie kupna mieszkania.

Stan deweloperski- co to oznacza w praktyce

Bardzo ciężko znaleźć jednoznaczną definicję tego hasła. Każdy z deweloperów ustala ją sobie sam i musi jej się trzymać przy budowie bloku. W takim razie skąd kupujący ma wiedzieć co tak naprawdę będzie znajdowało się w mieszkaniu w stanie deweloperskim? Do umowy dodawany jest załącznik, który ustala co będzie się znajdowało. Warto przestudiować bardzo dokładnie umowę, ponieważ to ona określa jaka kwota musi zostać zapłacona, a także, z czego to dokładnie wynika.

Co najczęściej można spotkać w budynkach od dewelopera

  1. Drzwi wejściowe– każde mieszkanie powinno je posiadać, ponieważ każdy obcy mógłby w nocy wejść do takiego pomieszczenia, dlatego deweloper zapewnia je kupującemu.
  2. Tynk na ścianach– są to surowe ściany, na które w przyszłości będzie można nałożyć farbę lub tapetę.
  3. Betonowe podłogi– wylewka zamiast podłogi, czyli najprostsza i najbardziej surowa opcja, która może być wykorzystana przez dewelopera.
  4. Instalacja elektryczna, a także wodnokanalizacyjna– prąd i woda są przyłączone do mieszkania, więc kupujący nie musi martwić się o dodatkowe koszty związane z instalacją kabli.
  5. Parapety – bardzo często uzupełnione są również parapety, które dodają budynkowi charakteru.

Jak kupić mieszkanie w stanie deweloperskim

  1. Bardzo często zakupy przeprowadzane są jeszcze zanim mieszkanie w ogóle powstanie. Warto dowiedzieć się, gdzie dokładnie będzie się ono znajdowało i odwiedzić okolicę, żeby zobaczyć jakie sklepy i atrakcje będą znajdowały się w pobliżu.
  2. Następną istotną sprawą jest sprawdzenie od kogo tak naprawdę kupuje się mieszkanie. Ostatnio powstaje bardzo wiele firm deweloperskich i niektóre z nich nie mają zbyt dobrych opinii. Sprawdzenie firmy jest obowiązkowe dla każdego zainteresowanego.
  3. Deweloperzy bardzo często rozpoczynają stawianie budynków na terenach wcześniej zamieszkałych. Warto dowiedzieć się co znajdowało się wcześniej w tym miejscu, a to ułatwi podjęcie decyzji.
  4. Kupując mieszanie, które posiada stan deweloperski warto skorzystać z rachunku powierniczego. Tym sposobem płatności przechodzą na konto dewelopera zgodnie z postępem prac. W innym przypadku cała kwota trafiłaby do niego po podpisaniu umowy i mogłaby zostać ona źle wykorzystana.
  5. Przed podpisanie umowy należy obowiązkowo sprawdzić całą umowę. Czy wszystkie paragrafy powielają się z tym co mówił wcześniej sprzedający. Nie warto bezmyślnie podpisywać tak ważnej umowy, ponieważ może mieć to opłakane w przyszłości. Zawsze należy przeczytać dokładnie każdą stronę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close