BudownictwoDom

Blaski i cienie kostki brukowej

Bez względu na to, czy chcemy przygotować przysklepowy parking na przyjazd pierwszych klientów, czy też zależy nam na solidnym podjeździe przy domu, który zamieszkujemy – kostka brukowa sprawi się znakomicie. Ten uniwersalny materiał jest chwalony zarówno przez profesjonalistów, jak i przez amatorów. Okazuje się przy tym, że słowa uznania wypowiadane na jego temat, nie są przesadzone.

Jakie zalety ma kostka brukowa?

To właśnie bardzo długa lista zalet sprawia, że kostka brukowa staje się jednym z najbardziej naturalnych wyborów wtedy, gdy zależy nam na wykonaniu nawierzchni na zewnątrz budynku. I choć każdy, kto miał z nią kontakt, może wskazać na nieco inne atrybuty tego rozwiązania, największym atutem kostki wydaje się jej wytrzymałość. Kostka brukowa radzi sobie przy tym nie tylko ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale również z uszkodzeniami mechanicznymi. Nawierzchnia wykonana z jej udziałem imponuje przy tym swoją funkcjonalnością. Utrzymanie jej w czystości nie jest trudne nie tylko podczas upalnego lata. Nie stanowi problemu nawet w czasie śnieżnej zimy, a sama czynność odśnieżania nie zmienia ani struktury kostki, ani jej ułożenia. Rozwiązanie to radzi sobie zresztą znakomicie zarówno z bardzo wysokimi, jak i niskimi temperaturami. Z pęknięciami nie mamy więc do czynienia nawet podczas silnych mrozów, czego nie można, niestety, powiedzieć o klasycznych płytach chodnikowych.

Także wygląd kostki brukowej sprawia, że jest chętnie wybieranym rozwiązaniem. Prezentuje się atrakcyjnie zarówno na dużych przestrzeniach, jak i wtedy, gdy chcemy wykorzystać ją na ograniczonym terenie. Nawet układanie wzorów składających się z wielu elementów i kolorów nie stanowi problemu, jeśli więc mielibyśmy mówić o jakichkolwiek ograniczeniach, dotyczyłyby one przede wszystkim kreatywności osoby wykorzystującej kostkę w praktyce. Warto wspomnieć i o tym, że nie jest to rozwiązanie trudno dostępne. Zakup kostki nie wymaga prowadzenia długich poszukiwań, a propozycje charakteryzujące się wyjątkowo wysoką jakością, zwracają na siebie uwagę również ze względu na przystępną cenę.

Czy kostka brukowa ma wady?

Rozwiązania idealne nie istnieją, kostka brukowa nie jest więc wolna od wad. Najpoważniejsza wiąże się z tym, że pomiędzy pojedynczymi kostkami szybko wyrastają rośliny. Najczęściej są to mało wymagające chwasty, pojawiają się jednak również trawy, porosty i mchy. Zaburza to pozytywne wrażenie i sprawia, że właściciel terenu nieustannie skazany jest na toczenie nierównej walki z siłami natury. Decydując się na kostkę o nietypowym kolorze należy liczyć się z jeszcze jedną niedogodnością. Są nią przebarwienia, do których może dojść nie tylko na skutek oddziaływania promieni słonecznych, ale i silnego mrozu. Jest to szczególnie dobrze widoczne w odniesieniu do dekoracyjnej, barwionej kostki brukowej, która blaknie, a czasem nawet całkowicie zmienia swój kolor. Warto pamiętać i o tym, że o zaletach kostki brukowej można mówić przede wszystkim wtedy, gdy jest ona starannie ułożona, a osiągnięcie tego celu jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy ma się odpowiednie umiejętności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close