Wnętrza

Domowa biblioteczka

Nie od dziś wiadomo, że czytanie to jedna z najbardziej rozwijających nasz umysł czynności. Jak zorganizować swą własną domową biblioteczkę tak, by była funkcjonalna, a przy okazji zdobiła wnętrze? 

Mówi się, że ile osób, tyle opinii. To prawda, dlatego każdy z nas lubi czytać zupełnie inne książki. Jedni chłoną płynącą z nich wiedzę, inni natomiast wolą zagłębić się w życie fikcyjnych bohaterów. Jedno jest pewne. Każda forma czytania ma na nas niezwykle pozytywny wpływ. Rozwija naszą wyobraźnię i poszerza ilość przyswojonych informacji. Dla każdego mola książkowego najważniejszym miejscem w domowym zaciszu jest z pewnością regał z literaturą. Jak stworzyć z niego miejsce, które będzie prawdziwą domową biblioteczką?

Idealne warunki dla książek

Przede wszystkim warto podkreślić, że aby zadbać o właściwe utrzymanie książek, należy przechowywać je w miejscu o niewielkiej wilgotności oraz ograniczonym dostępie światła słonecznego. Tym samym świetnie sprawdzi się właściwie każde domowe pomieszczenie. Najlepszym meblem do przechowywania literatury, jest oczywiście regał. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dzięki czemu każdy z pewnością wybierze idealnie dopasowany do wnętrza. Dobrym pomysłem jest zakup regału mającego przeszklone drzwiczki, które uchronią nasze zbiory przed kurzem.

Domowa biblioteczka — jak zorganizować przestrzeń do czytania?

Przy tworzeniu własnej domowej biblioteczki, ważne jest także, aby zorganizować także przestrzeń, w której będziemy zagłębiać się w treść książek. Dobrym pomysłem jest zrobienie kącika czytelniczego. Niezbędny nam będzie do tego przede wszystkim wygodny fotel, który ustawić możemy tuż przy regale. Warto także wyposażyć się w niewielki stolik. Oczywiście nie możemy zapomnieć o właściwym oświetleniu. Idealnie sprawdzi się lampa stojąca, dająca światło o neutralnej barwie.

Jak rozplanować ułożenie książek w biblioteczce domowej?

Jest wiele sposobów systematyzacji książek. Wiele osób preferuje układanie okładek poziomo. Jednak znacznie korzystniejsze dla zachowania jakości papieru, jest tradycyjne układanie ich pionowo, w szeregu. Jest to także bardziej praktyczne, ponieważ ułatwia ściąganie poszczególnych tytułów z półki.

Czy warto układać książki według kategorii, autorów, czy kolorystyki grzbietów? To kwestia zupełnie indywidualna. Warto podkreślić, że taki system z pewnością usprawni wyszukanie właściwego dzieła. Natomiast ułożenie ich według kolorów może przynieść doskonały efekt wizualny.

Jak zadbać o czystość domowej biblioteczki?

Domowa biblioteczka, tak samo, jak każde inne miejsce w mieszkaniu, wymaga regularnego sprzątania. I wbrew pozorom, wcale nie musimy za każdym razem zdejmować z regału wszystkich książek, aby zadbać o jej czystość. Najważniejsze, to pozbyć się kurzu. Najlepiej wykorzystać do tego specjalną, miękką miotełkę. Jeśli nasz odkurzacz jest wyposażony w specjalne końcówki, także możemy go użyć. Grzbiety książek, dobrze jest natomiast przetrzeć lekko wilgotną szmatką. Oczywiście raz na kilka tygodni warto wykonać nieco bardziej szczegółowe porządki.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close