Dom

Jakie są wady i zalety renowacji stuletniego domu?

Z pewnością niejeden stuletni dom prezentuje się tak, że można zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia. Zdecydowanie więcej budynków wymaga jednak pewnego wkładu pracy oraz inwestycji w przystosowanie ich do oczekiwań współczesnych mieszkańców. Oczywiście podczas renowacji trzeba też pamiętać o tym, by w miarę możliwości zachować oryginalny wygląd domu. Jakie są wady i zalety takich prac?

Wada – koszty

Jeśli chcesz odnowić stary dom i równocześnie nie chcesz zniszczyć jego oryginalnego charakteru, to musisz przygotować się na poważne wydatki. Stosowanie przedmiotów stylizowanych na stare albo nawet prawdziwych zabytków jest dość kosztowne. Do tego trzeba też nadmienić, że w starym domu może być do wykonania wiele prac, których nie widać na pierwszy rzut oka. Możliwe, że konieczne będzie poprawienie elektryki albo nawet wykonanie całej instalacji od zera. Czasami trzeba też pomyśleć o wymianie rur czy okien na takie, które nie wpuszczają do wnętrza zimna. Takich problemów na pewno nie rozwiąże gotowa zaprawa murarska. To prace remontowe, które wymagają wiedzy i odpowiednich materiałów. Jeśli Twój dom jest na tyle stary, że podlega pod opiekę konserwatora zabytków, to koszty przeprowadzenia jakiejkolwiek pracy mogą jeszcze wzrosnąć. Trzeba będzie doliczyć do nich cenę związaną z uzyskaniem zgody konserwatora. Nie można się temu zanadto dziwić. Jeśli budynek ma taką wartość, że został uznany za zabytek, to z pewnością warto o niego dbać i zrobić wszystko, co w naszej mocy, by jak najdłużej prezentował się zgodnie z zamysłem jego projektantów czy historycznych właścicieli. To jeden z wielu elementów szanowania tradycji. Jest on bardzo ważny, choć dla nowego właściciela budynku może on też być dość uciążliwy. 

Zalety – wyjątkowy wygląd

Współczesne domy są do siebie bardzo podobne. Przeglądając oferty, można odnieść wrażenie, że większość została zaprojektowana przez jedną osobę albo też, że po prostu są różnymi wariacjami na temat jednego projektu. Nawet jeśli został on bardzo dobrze przemyślany, to efekt jest po prostu nudny. Tego samego z pewnością nie można powiedzieć o stuletnich domach. Są to budynki, które zostały postawione jeszcze przed drugą wojną światową. Z tego powodu mają one sporo charakteru, który trudno znaleźć w naszych czasach. 

Warto też dodać, że taki stary budynek już nie osiada. O ile został poprawnie zbudowany, to nie powinny pojawiać się na nim nowe pęknięcia. Stare z kolei pomoże zasłonić gotowa zaprawa murarska. Można wykorzystać ją podczas wielu prac remontowych w domu, tym bardziej że łatwo jest później przykryć ją warstwą farby czy tapetą. Na pewno wśród rzeczy, których będziesz potrzebować podczas remontu, zaprawa znajdzie się na jednym z pierwszych miejsc. 

Stare budynki bardzo często znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach. to wokół nich rozbudowywała się okolica. Jeśli więc lubisz być w samym centrum, to na pewno w stuletnim domu do remontu poczujesz się jak ryba w wodzie. Pamiętaj, że w tym wypadku renowacja to po prostu inwestycja na przyszłość.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close