Dom

Projekty domów z ogrzewaniem gazowym. Czysto, bezobsługowo, w zgodzie z naturą.

Przy wyborze projektu domu jedną z rzeczy, na które warto zwrócić uwagę jest typ ogrzewania projektowany dla budynku. Szczególnie popularne ostatnio są te projekty domów, które posiadają kotłownię gazową. Eko-trend, moda, wygoda – jakie zalety ma czyste ogrzewanie gazowe w domu jednorodzinnym?

Ogrzewanie gazowe – czyste i proste w obsłudze.

Jeśli myślimy o prostym i bezpiecznym systemie dostarczania energii cieplnej do domu, to ogrzewanie gazowe jest najlepszym rozwiązaniem. Nie wymaga czasu na obsługę kotła i nie potrzebuje dużej przestrzeni do magazynowania paliwa. Jest czyste i proste w programowaniu i użytkowaniu. Projekty domów zaopatrzone w kotłownie gazową są przez to coraz częściej wybierane przez inwestorów indywidualnych. Ma to również związek z rosnącą infrastrukturą odpowiedzialną za zaopatrzenie gospodarstw domowych w gaz. Projekty domów z ogrzewaniem gazowym zyskują popularność również dla tego, że w niektórych miastach od niedawna zaczął obowiązywać zakaz palenia w piecach paliwem stałym. To wymusiło naturalną zmianę przyzwyczajeń inwestorów i przeniesienie środka ciężkości na kotłownie gazowe. Taki system jest wpierany różnymi preferencyjnymi programami. Projekty domów z ogrzewaniem gazowym są ekologiczne, a ich zastosowanie objęte jest różnymi planami dofinansowania z programów środowiskowych.

Jaki typ kotła wybrać do swojego domu? Do wyboru mamy tak naprawdę dwa rozwiązania.

Projekty domów z kotłownią gazową – jaki rodzaj pieca wybrać?

Wybierając projekt domu warto przemyśleć od razu jaki rodzaj kotła zastosujemy w budynku. Do wyboru mamy w zasadzie dwa rodzaje pieców obsługujących kotłownie gazową – z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Czym się różnią? Najogólniej mówiąc zasadą działania.

Projekty domów z większą kotłownią – otwarta komora spalania

Aby kocioł z otwartą komorą spalania mógł prawidłowo działać potrzebuje dostarczenia powietrza z zewnątrz budynku. Kotłownia przystosowana do takiego pieca nie może mieć mniej niż 8 m³ kubatury. Nie może to być również pomieszczenie wspólne, łączące funkcje kotłowni z innymi, np. z łazienką. Piece z otwartą komorą spalania wymagają osobnej kotłowni możliwej do wentylowania oknem. Poza tym kotłownia powinna mieć dodatkowe dwa otwory wentylacyjne. Jeden, umieszczony ok 30 cm nad posadzką, doprowadzający powietrze, drugi, wywiewny, odprowadzający powietrze na zewnątrz. Kotłownie dedykowane do pieców z otwartą komorą spalania powinny mieć specjalnie zaprojektowane trzony kominowe. Odpowiednie wymiary komina dla takich rozwiązań to wysokość min. 4 m, a średnica 12 cm.

Dom przy Cyprysowej 15 K4
Dom przy Cyprysowej 15 K4 – wizualizacja

Projekty domów z małą kotłownią – wybierz kocioł z zamkniętą komorą.

Jeśli decydujemy się na projekt domu z małą kotłownia to najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie pieca z zamkniętą komorą spalania. Dla takich kotłów nie jest wymagana nawet osobna kotłownia, a piec można umieścić nawet w łazience. Taki system jest bardziej ekonomiczny, jeśli chodzi o zużycie paliwa, sprawność i ilość potrzebnego miejsca. Nie wymaga nawet trzonów kominowych, a jedynie specjalną rurę odprowadzającą spaliny. Powietrze potrzebne do działania urządzenia jest pobierane z zewnątrz budynku, poprzez specjalną konstrukcje rur. Jedną pobierane jest powietrze do sytemu spalającego, drugą wydalane na zewnątrz spaliny. Dzięki takiej technologii zmniejsza się stopień wychłodzenia nie tylko kotłowni, ale i całego budynku. Taki system posiadają powszechnie projekty domów energooszczędnych. Minimalna kubatura kotłowni powinna wynosić 6,5 m³.

Dom przy Bukowej 14
Dom przy Bukowej 14 – wizualizacja

Tanie rozwiązanie, wbrew potocznym opiniom.

Projekty domów z ogrzewaniem gazowym dają mieszkańcom maksimum wygody i minimalne straty czasu. Wbrew potocznym opiniom ogrzewanie gazowe wcale nie jest droższe od tego na paliwo stałe. Dodatkowe ograniczenia w postaci zakazu używania niektórych paliw (koks, miał) sprawiają, iż dobrej jakości węgiel typu ekogroszek kosztuje więcej w sezonie grzewczym, niż ogrzewanie domu gazem. Tańszy jest już sam kocioł i niezbędna infrastruktura, począwszy od kominów, po serwis i obsługę. Mniej pieniędzy możemy wydać również na samą budowę domu, wybierając projekt domu z mniejszą kotłownią.

Projekty domów z kotłownią gazową to proste i ekonomiczne w użytkowaniu budynki. W połączeniu z nowoczesnymi systemami energooszczędnymi takimi jak rekuperacja, solary, czy fotowoltaika tworzą przyjazny, i czysty dom, w którym zamieszkamy z wielką przyjemnością.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close