BudownictwoDom

Czym jest dom pasywny i czy warto inwestować w takie budownictwo?

Masz w planach zakup lub budowę domu? Zależy Ci na ochronie środowisko i zastanawiasz się nad alternatywnymi formami budownictwa? Rozwiązaniem wartym uwagi może okazać się dom pasywny. Jeśli ten temat wydaje Ci się ciekawy i chcesz dowiedzieć się więcej, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty stworzyliśmy ten artykuł, z którego dowiesz się wszystkiego na temat budownictwa pasywnego.

Co to jest dom pasywny

Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na niestandardowy design swoich domów. Choć obecnie na rynku istnieje wiele opcji gotowych budynków z rynku wtórnego, Polacy nadal wolą budowę od podstaw. Być może wpływ na to ma fakt, że rynek nieruchomości nie jest dostosowany do potrzeb klientów. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że aktualnie stawia się przede wszystkim na inteligentne budownictwo, które nie tylko znacznie ułatwi codzienne życie, ale również pomoże zaoszczędzić w dłuższej perspektywie.

Przykładem takiego budownictwa są tak zwane domy pasywne. Domy pasywne są wznoszone w systemie, który cechuje się przede wszystkim doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Jak wiadomo, to właśnie izolacja w dużej mierze odpowiada za utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz. Domy pasywne są zatem energooszczędnymi budynkami jednorodzinnymi, które dzięki swojej dokładnie przemyślanej konstrukcji mogą być niemal w pełni samowystarczalne.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że budowa domu pasywnego jest znacznie bardziej kosztowna, niż wybudowanie nieruchomości w tradycyjnym systemie. Warto jednak podkreślić, że w perspektywie długotrwałego użytkowania rozwiązania zastosowane w domu pasywnym, zwracają się z nawiązką, oraz znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Cechy budownictwa pasywnego

Do najważniejszych cech budownictwa pasywnego należy przede wszystkim odpowiednie rozłożenie pomieszczeń. Układ wszystkich pomieszczeń powinien pozwalać na jak najlepszą izolację (ma to wpływ przede wszystkim na utrzymywanie określonej temperatury w domu, a także wygłuszenie dźwięków). Aby móc mówić o domu pasywnym, wszystkie główne elementy domu takie jak kuchnia, salon oraz pokoje dzienne powinny znajdować się na południu — ma to bezpośredni związek z ekspozycją tych pomieszczeń na promiennie słoneczne.

Kolejnym ważnym elementem jest zamontowanie dużej ilości okien oraz przeszkleń, które będą stanowić dodatkowy sposób na pozyskiwanie ciepła. W tym przypadku również lepiej jest postawić na okna po stronie południowej. Warto wiedzieć, że klasyczny dom pasywny, nie posiada okien ani otworów na ścianie północnej, ponieważ generują one stosunkowo duże straty energii.

Czym różni się budynek pasywny od domu energooszczędnego?

Przede wszystkim dom pasywny wyróżnia budownictwo ekologiczne. Zadaniem tradycyjnych domów energooszczędnych jest jak największe zmniejszenie zużycia energii, natomiast domy pasywne charakteryzują się tym, że dążą do całkowitego utrzymania energii wewnątrz budynku. Na pierwszy rzut oka ta różnica może być niewyczuwalna, dlatego postanowiliśmy przygotować zestawienie indywidualnego zapotrzebowania energetycznego wyżej wspomnianych budynków. W przypadku domu pasywnego energia pierwotna, pochodząca ze spalania, nie przekracza 15 kWh m² na rok, w domach energooszczędnych wartość ta wzrasta do niemal 40 kWh m² na rok.

Inwestycja w dom pasywny może okazać się nie tylko bardzo opłacalna, ale przede wszystkim wygodna. Szereg zastosowanych rozwiązań sprawi, że zysk płynący z domu pasywnego będzie znacznie przewyższał koszt jego budowy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close