Dom

Jaki włącznik do oświetlenia mebli?

Korzystając z dużej różnorodności nowoczesnego osprzętu elektroinstalacyjnego, współczesny użytkownik może wybierać spośród różnych systemów obsługi dekoracyjnego oświetlenia meblowego. W sprzedaży dostępne są zarówno tradycyjne łączniki przyciskowe, jak i bezdotykowe. Specyficzną wersją łącznika do oświetlenia meblowego LED jest włącznik dotykowy 230V z sensorem, który można podłączyć do przewodzącego elementu konstrukcyjnego mebli, na przykład do klamki lub metalowej listwy.

Łączniki przyciskowe i bezdotykowe

Podstawową kategorią łączników wykorzystywanych do obsługi oświetlenia meblowego pozostają tradycyjne włączniki dotykowe 230V z przyciskiem. Wystarczy nacisnąć przycisk, by uruchomić oświetlenie lub je wyłączyć. Współcześnie coraz częściej są to włączniki o atrakcyjnym wyglądzie, umieszczone na panelu szklanym, z podświetlanym przyciskiem. Zyskującą na popularności alternatywą dla typowych łączników przyciskowych są ich bezdotykowe wersje. Inaczej niż włącznik dotykowy 230V, jego bezdotykowa wersja nie wymaga naciśnięcia przycisku. Działa w oparciu o czujnik zbliżeniowy. Wystarczy, że pojawimy się w pobliżu włącznika, w zasięgu działania czujnika ruchu i oświetlenie samoczynnie się uruchomi. Gdy się od niego oddalimy, po zaprogramowanym czasie światło się wyłączy. To rozwiązanie dość często stosowane w oświetleniu podszafkowym umieszczonym nad zlewozmywakiem, blatami kuchennymi czy kuchenką.

Meblowy włącznik dotykowy 230V z sensorem

Specyficzną wersją dotykowych łączników meblowych przeznaczonych do obsługi dekoracyjnego oświetlenia LED, w tym oświetlenia podszafkowego są włączniki dotykowe 230V z sensorem, który należy podpiąć do dowolnego, przewodzącego elementu konstrukcyjnego mebli, na przykład do klamki lub ozdobnej listwy. Po prawidłowym montażu, przy każdym dotknięciu takiego elementu oświetlenie będzie włączało się automatycznie i wyłączało po zaprogramowanym odstępie czasu. Meblowy włącznik dotykowy 230V z sensorem na przewodzie to sprzęt przystosowany do obsługi oświetlenia LED, ale można używać go również do sterowania meblowym oświetleniem tradycyjnym, żarowym. Ważne jest jedynie przestrzeganie dopuszczalnego poziomu obciążenia modułu sterującego.

Do sterowania oświetleniem meblowym można wykorzystywać tradycyjne, przyciskowe łączniki, w tym ich designerskie wersje z panelem szklanym lub dotykowe włączniki 230V z sensorem podpinanym do metalowego, przewodzącego elementu konstrukcyjnego mebli. Można również zdecydować się na zakup włącznika bezdotykowego z czujnikiem ruchu, co sprawdzi się w oświetleniu podszafkowym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close