Budownictwo

Sprzedaż nowych mieszkań na parterze – zalety i wady

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji w życiu. W końcu mówimy o bardzo dużych pieniądzach i inwestycji na długie lata. Zanim wybierzemy idealną nieruchomość, rozważamy różne opcje. Musimy m.in. zastanowić się, na której kondygnacji chcielibyśmy mieszkać – na parterze, na pierwszym piętrze, a może wyżej? Jakie są zalety i wady mieszkania na parterze?

W zależności od rodzaju inwestycji nowe mieszkania na sprzedaż dostępne są na parterze, pierwszym, drugim, trzecim piętrze, a nawet wyżej. W dużych miastach spotyka się zarówno nowe apartamentowce mające maksymalnie cztery piętra, jak i kilkunastopiętrowe bloki, z których roztacza się widok na całą okolicę.

Klienci mogą więc dowolnie wybierać spośród lokali położonych na różnych kondygnacjach. Wielu z nich decyduje się na mieszkania na parterze. Dlaczego?

Nowe mieszkania na parterze – zalety

Powodów jest kilka. Po pierwsze, lokale na parterze są średnio o kilka procent tańsze niż znajdujące się wyżej w tej samej inwestycji. To przekłada się na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc można nieco zaoszczędzić.

Po drugie, parter sprawdza się wtedy, gdy ma się problemy z poruszaniem, małe dzieci, psy albo po prostu chce się unikać schodów. Do mieszkania na poziomie „0” da się łatwo dojść z zakupami, wózkami i paczkami. Co prawda teraz także w niskich blokach w standardzie montuje się windy, ale nawet najlepszej jakości podnośniki mogą się psuć. A awaria windy oznacza, że ciężki wózek z dzieckiem w środku trzeba będzie wnosić po schodach np. na drugie piętro przez najbliższe dwa tygodnie.

Po trzecie, nowe mieszkania w stanie deweloperskim zlokalizowane na parterze mogą mieć dostęp do ogródków lub większych tarasów w porównaniu do lokali położonych na wyższych piętrach. To dobry wybór wtedy, gdy zależy nam na własnej zielonej przestrzeni do relaksu, możliwości wstawienia piaskownicy czy huśtawki albo wypuszczenia psa na szybki spacer.

Wady mieszkania na parterze

A co z wadami? Mieszkanie z garażem na parterze niestety nie jest ich pozbawione. Przeciwnicy parteru podkreślają, że lokale na najniższej kondygnacji są narażone na hałas wynikający z ciągłego otwierania i zamykania drzwi wejściowych oraz na większe ryzyko włamania. Rzeczywiście przy starszych inwestycjach można się było tego obawiać. Teraz deweloperzy dbają o jak najlepsze wygłuszenie pomieszczeń, a wspólnoty inwestują w ochronę, więc te argumenty przestają być istotne.

Trzeba jednak przyznać, że na parterze problematyczne bywają trzy kwestie związane z oknami – brak ładnych widoków, które mogą być przysłaniane zielenią, sąsiednimi blokami itp., zaciemnienie pomieszczeń wynikające z roślinności rosnącej w pobliżu oraz brak intymności związany z tym, że sąsiedzi dosłownie zaglądają do wnętrza mieszkań przez okna. Z ostatnim problemem można sobie łatwo poradzić, montując odpowiednie rolety lub firany. Pozostaje zatem pytanie, czy dwa pierwsze mają dla nas duże znaczenie. Jeśli tak, lepiej celować w wyższe piętra, jeśli nie, warto poszukać lokali na parterze.

Sprzedaż nowych mieszkań na różnych kondygnacjach, w tym również na parterze prowadzi m.in. developer ze Słupska, firma Matbet: https://matbet.com.pl

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close