Budownictwo

Do czego służą stemple budowlane?

Podczas budowy większych konstrukcji niezbędne jest odpowiednie wsparcie dla ścian oraz stropów, tak by nie doszło do zawalenia budowanego obiektu. Tę rolę pełnią stemple budowlane. Z czego powinny być zrobione, żeby spełniły swoją funkcję?

Dlaczego stosuje się stemple budowlane?

Stemplem nazywa się prosty słup służący do podparcia stropu danej konstrukcji. Jest elementem tymczasowym, co oznacza, że po zakończeniu określonego etapu prac zostaje usunięty – nie jest potrzebny do tego, by gotowa konstrukcja nie uległa zniszczeniu, a jedynie pełni rolę zabezpieczenia w trakcie budowy.

Stemple budowlane są po to, by podtrzymać konstrukcję do czasu zastygnięcia betonu, dzięki czemu uzyskuje on pożądaną formę i utrzymuje swoje właściwości. Montaż i późniejsza rozbiórka stempli nie jest skomplikowaną czynnością, ważne jest natomiast, żeby taki tymczasowy słup miał odpowiednie parametry wytrzymałościowe, w przeciwnym razie nie spełni swojej podstawowej funkcji.

Zastosowanie stempli budowlanych jest bardzo szerokie. Używa się ich podczas budowy domków jednorodzinnych, jak i podczas stawiania dużych konstrukcji przemysłowych. Są niezbędne nie tylko do podparcia ścian i stropów – wykorzystuje się je także przy budowaniu nadproży czy balkonów.

Czym powinny się charakteryzować dobre stemple budowlane?

Podpory stalowe posiadają możliwość regulacji, co ułatwia ich szybkie dostosowanie do potrzeb danego budynku. Ich cena jest jednak wysoka, dlatego wygodniejszym rozwiązaniem są tradycyjne stemple drewniane, zwłaszcza dla inwestorów indywidualnych, którzy po zakończeniu budowy nie będą więcej korzystać z tego typu podpór. Drewniane stemple, dostępne między innymi na Siekierki.com.pl, mają dużą nośność i spełniają wymagane przepisami normy budowlane.

Dostępne są w różnych rozmiarach, a w razie potrzeby łatwo je dociąć do potrzebnej wysokości, istnieje także możliwość zamówienia stempli budowlanych według indywidualnego projektu. Stemple wykonuje się ze świeżego bala, na przykład sosnowego, a jego średnicę dobiera się w zależności od tego, przy jakiej konstrukcji zostanie użyty. Niektóre drewniane stemple nadają się nawet do ponownego użytku, nie mogą jednak być w żaden sposób uszkodzone.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close