DomWnętrza

Jak wybrać najlepszy kominek do domu?

Instalację kominka powinniśmy przemyśleć na etapie planowania budowy domu. Jego odpowiedni wybór jest uwarunkowany tym, jakie funkcje ma spełniać urządzenie. Kominek jest bowiem nie tylko źródłem ciepła, ale również dodatkowym walorem estetycznym pomieszczenia, dodającym mu klimatycznej atmosfery, która jest nieoceniona podczas zimowych świąt czy romantycznych wieczorów we dwoje. 

Na co zwrócić uwagę przy doborze kominka?

Najważniejszym aspektem przy wyborze domowych kominków są kategorie określające czas palenia i utrzymywania żaru przez urządzenie. Przy rozpalaniu okazjonalnym, kiedy zależy nam właściwie jedynie na efekcie wizualnym i dekoracyjnym, wybierajmy produkty z klasy A lub B. Pierwsze nadają się jedynie jako dodatek wystroju wnętrza, a drugie utrzymują ciepło do maksymalnie 10 godzin. Z kolei, jeżeli zależy nam właśnie na dodatkowym ogrzewaniu, decydujmy się tylko na artykuły z kategorii C, które zachowują żar przez minimum 10 godzin. Określana przez producenta moc kominka nie ma zbyt wielkiego znaczenia, zwłaszcza jeśli nie mamy później zamiaru z niej korzystać. Najważniejsza jest nominalna moc grzewcza, którą wylicza się na podstawie trzech godzin palenia w określonych warunkach testowych.

Ekonomiczność, komfort użytkowania i trwałość kominka – co je określa?

Wyrażona w procentach sprawność kominka określa, jaka ilość energii podczas spalania zostaje odzyskana w postaci ciepła, dlatego im ta liczba jest wyższa tym lepiej dla użytkownika. Oprócz podanych przez producenta parametrów powinniśmy wziąć także pod uwagę materiał, z którego wykonany jest kominek. Kiedy zależy nam na wyglądzie i nowoczesnym designie wybierajmy stal, a jeśli priorytetem jest dla nas trwałość i odporność na korozję – żeliwo. Nie mniej istotny jest także rodzaj paliwa, które spalamy w kominku. W większości przypadków jest to drewno, ale niektóre firmy dopuszczają także użycie węgla brunatnego lub brykietu drzewnego. Sposób, w jaki kominek będzie się ogrzewał, decyduje o ekonomiczności i komforcie jego użytkowania. Równie ważny w tym aspekcie jest także czas pracy bez uzupełniania opału. Podawane przez producentów informacje dotyczą raczej czasu utrzymania żaru przy najmniejszej intensywności spalania, jednak im jest on dłuższy tym lepiej. Wiele zależy także od jakości naszego paliwa, jego wielkości, gatunku oraz wilgotności. W kwestii komfortowego dokładania opału można wziąć również pod uwagę sposób otwierania drzwiczek. Dostępne są zazwyczaj dwa warianty – otwieranie na bok i do góry. Ostatnią rzeczą, jaką warto wziąć pod uwagę jest okres gwarancji, który w przypadku kominków może sięgać maksymalnie 10 lat. 

Posiadanie w domu kominka ma wiele zalet, które nie kończą się jedynie na pięknym wyglądzie szalejących za szybą płomieni ani na niepowtarzalnym zapachu spalającego się drewna. Urządzenie to może stanowić dodatkowe źródło ciepła w domu, nieocenione szczególnie zimą i w przypadkach awarii centralnego ogrzewania. Co więcej, dzięki odpowiedniej instalacji może stać się głównym źródłem ogrzewania dla całego mieszkania, przy czym jest to rozwiązanie raczej dla niewielkich przestrzeni, ze względu na stosunkowo wysokie koszty utrzymania. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close