Meble

Co warto wiedzieć o szafach BHP?

Szafy BHP to nieodzowny element umeblowania w wielu przedsiębiorstwach. Spełniają one funkcję bezpiecznego przechowywania wszelkiego rodzaju odzieży służbowej oraz rzeczy osobistych pracowników danej firmy. Na tym, jednak nie kończy się ich zastosowanie, ponieważ dzięki szafkom BHP zachowany jest nieskazitelny porządek w magazynach, warsztatach, halach produkcyjnych i innych tego typu miejscach. Sprawdzą się one także do przechowywania i zabezpieczania ważnych danych archiwalnych w formie papierowej.

Co to są szafy BHP i gdzie znajdują zastosowanie?

Szafy BHP ubraniowe są to przede wszystkim funkcjonalne meble służące do przechowywania rzeczy służbowych i osobistych. Umieszcza się je zazwyczaj w pomieszczeniach socjalnych przedsiębiorstw oraz w szatniach firm i obiektów sportowych. Osoby zatrudnione mogą w bezpieczny sposób przechowywać swoją odzież roboczą i prywatną, jak również cenne przedmioty, a także różnego rodzaju kosztowne narzędzia potrzebne do codziennych czynności w pracy. Meble metalowe często są wykorzystywane w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej do przechowywania ważnej dokumentacji. Szafy takie są wykonane ze solidnej stali, a ponadto zamykane na klucz, dzięki czemu dokumenty są bardzo dobrze zabezpieczone przed wyciekiem danych wrażliwych, co jest zgodne z postanowieniami RODO. Można w nich przechowywać cenne urządzenia, akcesoria i materiały biurowe, a także środki chemiczne. Jak widać, to nie tylko świetny pomysł na utrzymanie nieskazitelnego porządku i organizacji w miejscu pracy, ale także sposób na zadbanie o bezpieczeństwo zatrudnionych pracowników.

Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie szafy BHP?

Przepisy mówią wyraźnie, że pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczną przestrzeń do przetrzymywania wartościowego mienia i ubrań. Oprócz dużych i małych przedsiębiorstw są jeszcze inne miejsca, gdzie szafy BHP znajdują zastosowanie. Jednymi z takich obiektów są hale sportowe i różnego rodzaju obiekty rekreacyjne np. baseny czy siłownie, gdzie powinny znaleźć się metalowe szafy ubraniowe na prywatną odzież, obuwie i rzeczy wartościowe.

Szafy ubraniowe z metalu doskonale sprawdzają się także w:

  • szpitalach,
  • placówkach medycznych,
  • szatniach szkolnych,
  • korporacjach,
  • galeriach handlowych itd…

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu szafy BHP?

Podstawowe kryteria wyboru, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu szafy BHP to przede wszystkim bezpieczeństwo i funkcjonalność, a w dalszej kolejności wygoda oraz niezawodna ochrona. Każdy mebel tego rodzaju powinien mieć odpowiednie gabaryty oraz wyposażenie wewnątrz, takie jak półki, szuflady, haki na odzież, wentylację oraz najważniejsze zamek. Najlepszy materiał, z jakiego powinna być wykonana szafka to oczywiście odporny na korozję metal, pomalowany metodą proszkową. Dzięki temu meble prezentują się estetycznie, są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Stal, z jakiej są wykonywane szafki jest odporna na uszkodzenia, wysoką temperaturę i środki chemiczne. Bardzo ważne jest też to, że tego typu elementy wyposażenia nie są palne co oznacza, że w razie ognia nie będą one eskalować pożaru.

Szafki i szafy BHP w miejscu pracy zapewniają nie tylko porządek, ale także bezpieczeństwo. Inną istotną funkcją jest zabezpieczenie dokumentacji zgodnie z ustawą RODO. Konstrukcja i rozkład szafek metalowych zależy od indywidualnych preferencji pracodawcy i jego pracowników. Szafki BHP mają różne rozmiary od wielkich, pojemnych szaf, po małe regały stojące lub z praktycznymi szufladami w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Jest to rozwiązanie dla każdej nowoczesnej firmy dbającej o swoich pracowników i klientów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close