Ogród

Sadzonki czereśni – na jakie odmiany warto postawić?

Czereśnie zalicza się do wybrednych drzew owocowych. Są nie tylko podatne na choroby, ale też łatwo popełnić poważne błędy podczaszych ich pielęgnacji. Dodatkowo są wrażliwe na niskie temperatury. Jednak każdy, kto zdobędzie o nich trochę informacji, może z powodzeniem je hodować i uzyskać obfite plonowanie.

Narana i Kasandra

Podczas zakupu najlepiej nastawić się na sadzonki czereśni, które odznaczają się dużą płodnością. Oto ich nazwy: Narana, Kasandra, Sylwia, Lapins, Kordia i Tamara. Narana to odmiana, która z pewnością zachwyci ogrodników, którzy będą chcieli wcześnie zrywać czereśniowe owoce. Kiedy dojrzeją, uzyskują ciemną barwę. A w momencie osiągnięcia pełnej dojrzałości stają się prawie czarne. Przy tym są błyszczące i bardzo słodkie. Sadzonka czereśni tej odmiany rozrasta się w szybkim tempie i uzyskuje silnie rozgałęzioną koronę. Wymaga jednak dobrego nawożenia. Kasandra to czeska odmiana czereśni. Zalicza się ją do najbardziej popularnych. Kwitnie dość wcześnie. Warto zakupić czereśnię tej odmiany, gdyż w naszym kraju nie odnotowano uszkodzeń powstałych w wyniku silnych mrozów. Poza tym zalicza się ją do drzew obficie owocujących.

Sylwia i Lapins

Jeśli zdecydujemy się na sadzonki czereśni o nazwie Sylwia, to będziemy się cieszyć obfitością owoców. Ta odmiana bowiem odznacza się dużą płodnością. Jej owoce są twarde, a miąższ zbity i nie ulega pękaniu. Kolor owocu jest jasnoczerwony. Doskonale się sprawdzi jako deserowy dodatek. Czereśnia ta jest odporna na chłód i choroby. Kolejną sadzonką czereśni godną polecenia jest Lapins. Ta odmiana odznacza się samopylnością. Rodzi bardzo duże owoce. Żeby jednak osiągnąć taki efekt, trzeba drzewo regularnie nawozić. Sok z tej odmiany czereśni ma piękny jasnoczerwony kolor. Mankamentem jest to, że owoce mają tendencję do gnicia. Zwłaszcza gdy lato jest deszczowe. Dlatego też najlepiej zebrać je przed ulewnymi opadami.

Kordia i Tamara

Jeżeli zakupimy sadzonki czereśni o nazwie Kordia, to będziemy mieli możliwość zebrać owoce o podłużnym sercowatym kształcie. Rosną one w pięknych i barwnych gronach. Jednak odmiana ta ma tendencję do pękania. Dlatego dobrze jest zebrać owoce zaraz po ich dojrzeniu. Kolejną odmianą czereśni jest Tamara. Zalicza się ją do odmian karłowatych. Plonowanie też nie jest obfite, ale za to dojrzewa dość wcześnie, a jej owoce są niezwykle smaczne, winne i aromatyczne. Warto wspomnieć o jeszcze jednym drzewie tego gatunku. Jest nim czereśnia Schneidera. Jest to jedna z najstarszych niemieckich odmian. Cechuje się odpornością na pasożyty i warunki atmosferyczne, a jej owoce są smaczne i soczyste.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close