BudownictwoDom

Garaż wolnostojący a garaż w bryle domu – koszt projektu i budowy

Garaż ochrania samochód oraz zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami. Można w nim przechowywać wiele sprzętów, które nie mieszczą się w domu, takie jak narzędzia, rower i kosiarka. Garaż może być wolnostojący bądź wbudowany w bryłę domu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Osoby zainteresowane posiadaniem garażu często zadają sobie pytanie, jaki jest koszt jego zbudowania, w tym jaki jest koszt projektu garażu. Zależy to od wielu czynników. Jakie są orientacyjne koszty budowy garażu i od czego zależą?

Na jaki garaż się zdecydować – w bryle domu czy wolnostojący?

To, czy wybierzemy garaż w bryle domu czy wolnostojący, zależeć powinno od jego przeznaczenia, a także wielkości naszego domu oraz działki. Ważne, żeby mieć to wszystko przemyślane już na etapie projektowania domu. Często garaż służy nie tylko do osłaniania samochodu, lecz także spełnia inne funkcje. Jeśli nasz dom jest mały, a na działce nie ma innym pomieszczeń gospodarczych, w których można przechowywać rzeczy, poleca się wybudować garaż wolnostojący. Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Unikniemy wtedy przenikania spalin do domu. Budynku wolnostojącego nie trzeba też dodatkowo ocieplać.

Jeśli zależy nam na wygodzie i posiadamy duży dom, to spokojnie możemy połączyć z nim garaż. Wtedy wszystko będziemy mieć pod ręką, znacznie obniżymy koszty budowy oraz nie będziemy musieli uzyskać dodatkowej zgody na budowę. To, co różni oba typy garażu, to koszt projektu garażu. W wypadku garażu w bryle domu, nie musimy za niego dodatkowo płacić, jest to jednak konieczne, jeśli jesteśmy zainteresowani budynkiem wolnostojącym.

Koszt projektu garażu a typ garażu

Garaż wbudowany w bryłę domu jest najtańszym rozwiązaniem, ponieważ koszty wliczone są już w dużym stopniu w budowę domu (dotyczy to stropu, ścian, instalacji). Zazwyczaj jedyne, co dodatkowo wtedy kosztuje, to wentylacja, co wyniesie w okolicach 1000 złotych. Nie musimy też  dodatkowo ponosić kosztu projektu garażu, co jest sporą oszczędnością. Wiele osób preferuje jednak garaż wolnostojący, za którego projekt będziemy już musieli zapłacić. Planując budowę garażu, musimy pamiętać, aby wziąć pod uwagę wiele czynników, od których będzie zależeć ostateczna cena. Przede wszystkim istotną rolę pełni tu wielkość budowli, a także rodzaj materiałów i stopień skomplikowania bryły. Dodatkowo kosztować też będą osobne pomieszczenia w garażu, takie jak miejsce na narzędzia ogrodowe bądź warsztat. Jaki jest zazwyczaj koszt projektu garażu? Może on wynieść np. 1500 złotych.

Budowa garażu – ile kosztuje?

Jakie więc są koszty budowy garażu? Szacuje się, że jeśli chodzi o garaż w bryle budynku, to powinniśmy liczyć się z wydatkiem ok. 800-1000 złotych za metr kwadratowy. Garaż mający powierzchnię 35 m kwadratowych będzie nas kosztował mniej więcej 30000 zł. Co z garażem wolnostojącym? Taka sama powierzchnia w garażu wolnostojącym będzie nas kosztować nieco więcej, bo do 45000 zł. Należy do tego też doliczyć koszt projektu garażu.

Istnieją też inne opcje. Niektórzy decydują się na wybór gotowych modeli, np. z blachy falistej. Porządniejszy będzie jednak oczywiście tradycyjny, murowany garaż z betonu. Tak jak już zostało wspomniane, w przypadku garażu wolnostojącego, należy wystąpić o pozwolenie na budowę. Złożenie wniosku jest bezpłatne. Podejmując decyzję odnośnie wyboru typu garażu, musimy pamiętać, że oba typy – zarówno garaż wolnostojący, jak i połączony z domem – mają swoje plusy i minusy. Żeby podjąć odpowiednią decyzję, powinniśmy uważnie oszacować koszty oraz zastanowić się, jaki garaż w wypadku naszej działki sprawdzi się najlepiej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close