DomFinanse

Jak obniżyć rachunki za gaz?

Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym to bardzo popularne rozwiązanie w naszym kraju. Urządzenia te pracują z wysoką sprawnością, warto jednak zadbać również o to, aby kocioł miał jak najlepsze warunki do pracy. To właśnie wtedy ogrzewanie gazem staje się najbardziej oszczędne. W tym tekście podpowiadamy, jak dokładnie to zrobić.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy można obniżyć rachunki za gaz dzięki regularnemu serwisowi kotła,
  • czy sterowanie pogodowe pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania,
  • kiedy warto postawić na połączenie gazu i fotowoltaiki,
  • jak przygotować budynek do sezonu grzewczego.

Gazowe kotły kondensacyjne osiągają wysoką sprawność dzięki zdolności do odzysku ciepła ze skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach. Dostarczanie ciepła do budynku odbywa się w sposób czysty i praktycznie bezobsługowy. Dlatego łatwo jest zapomnieć, że posiadasz urządzenie grzewcze. Tym niemniej, jak w przypadku każdego urządzenia mechanicznego, warto zapewnić mu optymalne warunki do pracy, aby mogło służyć długie lata i pracować jak najoszczędniej. W tym artykule wyjaśniamy, jak obniżyć rachunki za gaz i na co zwrócić uwagę, aby kocioł działał jak najefektywniej i aby nie było problemów z tym, jak obliczyć rachunek za gaz po ewentualnych podwyżkach.

Regularny serwis kotła a rachunek za gaz

Każdy kocioł kondensacyjny (w tym kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny) generuje ciepło w zamkniętym układzie palnika z wymiennikiem ciepła. Elementy te są narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak paliwo gazowe i powietrze atmosferyczne. Mieszanka paliwa i powietrza podlega procesowi spalania, dostarczając ciepło do układu wodnego centralnego ogrzewania. Produkty tego procesu to części lotne usuwane przez system spalinowy oraz skropliny pary wodnej spływające do syfonu i dalej do kanalizacji. Powstają jednak również elementy stałe osadzające się na spirali wymiennika. Osad ten, jeżeli nie jest regularnie usuwany, może spowodować spadek sprawności kotła oraz uszkodzenie wymiennika ciepła. Dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych corocznych przeglądów technicznych kotła. Podczas takiego przeglądu serwisant dokonuje czyszczenia wymiennika ciepła, sprawdza poprawność pracy poszczególnych elementów kotła i wykonuje analizę spalin. Dzięki temu zyskujesz pewność, że urządzenie jest przygotowane do pracy w sezonie grzewczym, oraz minimalizujesz ryzyko usterki.

Jak obniżyć rachunki za gaz? Wybierz sterowanie pogodowe

Gazowe kotły kondensacyjne powinny być sterowane poprzez regulator pogodowy. Sterownik pogodowy automatycznie dostosowuje temperaturę zasilania instalacji grzewczej do temperatury powietrza atmosferycznego. Oznacza to, że im chłodniej jest na zewnątrz, tym cieplejsza jest instalacja w budynku (tym więcej energii dostarcza kocioł). Jest to szczególnie ważne w przypadku kotłów kondensacyjnych, aby jak najdłużej mogły pracować z najniższą możliwą temperaturą pozwalającą na zachowanie komfortu cieplnego w budynku. Dzieje się tak, ponieważ woda powracająca do kotła z instalacji jednocześnie wychładza spaliny do tego poziomu, że następuje wykroplenie zawartej w nich pary wodnej. Im więc chłodniejsza woda krąży w systemie ogrzewania, tym efekt kondensacji jest silniejszy i pozwala na wyższy odzysk energii od spalin, co czyni proces efektywnym energetycznie.

Nie mniej istotne jest również zadbanie o prawidłowe nastawy na regulatorze dostosowane do potrzeb użytkowników budynku. Kocioł gazowy może pracować zgodnie z nastawionym programem czasowym odpowiadającym cyklowi dnia mieszkańców. Warto również zwrócić uwagę na nastawy przedziałów czasowych dla działania cyrkulacji ciepłej wody użytkowej lub wręcz połączyć działanie cyrkulacji c.w.u. np. z włącznikiem światła w łazience.

Przeczytaj także: Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – najważniejsze wskazówki.

Fotowoltaika plus gaz, czyli wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Fotowoltaika czy gaz? A może jedno i drugie? Świetnym pomysłem zarówno na obniżenie rachunków za gaz, jak i na zmniejszenie śladu węglowego jest zastosowanie kompletnego systemu fotowoltaicznego. Darmowy prąd z fotowoltaki może zasilać nie tylko urządzenia AGD, ale również np. wspomagać podgrzewanie ciepłej wody użytkowej poprzez grzałkę elektryczną umieszczoną jako dodatkowe źródło ciepła w zasobniku c.w.u. Grzałka ta powinna mieć możliwość sterowania z systemu fotowoltaicznego, tak aby uruchamiała się tylko w okresie nadprodukcji energii z PV.

Przygotowanie budynku do sezonu grzewczego a rachunki za ogrzewanie gazem

Skutecznym sposobem ograniczenia rachunków za gaz jest również odpowiednie przygotowanie budynku do zimy. W przypadku starszych budynków optymalnym rozwiązaniem jest oczywiście polepszenie izolacyjności przegród poprzez zastosowanie dodatkowej izolacji lub okien o niskiej przenikalności cieplnej, jednakże nie w każdym przypadku jest to możliwe. W takim wypadku warto zadbać o jak największe ograniczenie strat ciepła. Przykładem takiego działania może być serwis okien polegający na kontroli stanu uszczelek, regulacji skrzydeł okiennych oraz zmianie nastawy okna na zimową.

Nad pytaniem o to, jak obniżyć rachunki za gaz, głowi się coraz więcej osób. Czasem jednak, aby obniżyć koszty ogrzewania, wystarczy zacząć od najbardziej podstawowych rozwiązań. Aby dowiedzieć się więcej na temat pomysłów marki Vaillant w tej i innych kwestiach, zajrzyj na naszą stronę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close