Dom

Ile kosztuje brama wjazdowa?

Brama wjazdowa, która dopasowana jest do designu nieruchomości, podkreśla jej walory estetyczne. Ogrodzenie wjazdowe poprawia również komfort życia i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Ceny bram wjazdowych są zależne od różnych czynników – ich modelu, dodatkowych funkcji oraz materiałów, z których zostały wykonane. Ile kosztuje brama wjazdowa, jakie są ich rodzaje i jak dobrze dobrać ją do swoich potrzeb?

Rodzaje bram wjazdowych

Wzornictwo ogrodzeń wjazdowych oraz ich budowa jest bardzo zróżnicowana – mogą mieć ozdobne ornamenty lub być skonstruowane w całkowitej prostocie. Oprócz kwestii wizualnych bramy wjazdowe mogą różnić się od siebie metodą otwierania. Możemy wyróżnić bramy:

  • przesuwne;
  • rozwierane (bramy skrzydłowe).

Konstrukcje różnią się od siebie również mechaniką otwierania skrzydeł. Są to m.in.:

  • bramy szynowe – jak sama nazwa wskazuje, skrzydło takiej zabudowy przesuwa się po specjalnej szynie. Coraz częściej odchodzi się od tego rodzaju bram, ponieważ wymagają regularnej pielęgnacji – trzeba je regularnie czyścić oraz pamiętać o zapobieganiu przed oblodzeniem łożyska. Ich zaletą jest to, że zajmują mało miejsca, dzięki czemu nadają się do mniejszych posesji z wąskim podjazdem;
  • bramy samonośne – jest to rodzaj ogrodzeń posesyjnych, które są aktualnie częściej wybierane, ponieważ nie wymagają ciągłej konserwacji. Jest to zasługa metody ich działania – skrzydło bramy przesuwa się na rolkach po słupku prowadzącym.

Bramy wjazdowe mogą być otwierane ręcznie, jak i automatycznie – za pomocą pilota. Automatyzacja to świetne rozwiązanie dla tych, którym zależy na wygodzie. Bramy napędowe mają wiele zalet, ponieważ pozwalają wjechać na podjazd bez wychodzenia z samochodu.

Brama przesuwna

Bramy wjazdowe przesuwne zazwyczaj wybierane są przez posiadaczy płytkich, ale szerokich posesji. Bramę przesuwną charakteryzuje to, że przy otwieraniu skrzydło takiej bramy porusza się równolegle do ogrodzenia – w prawą bądź lewą stronę, w zależności jego modelu. Ich zaletą jest to, że montaż bramy przesuwnej jest na tyle prosty, że można zrobić to samemu.

Ile kosztuje brama wjazdowa przesuwna?

Cena przesuwnej bramy wjazdowej zależy od tego, czy skrzydło konstrukcji wysuwa się w lewo, prawo czy jest uniwersalne. Bramy przesuwne samonośne kosztują w granicach 2500 zł – 13000 zł. Bramy przesuwne bez przeciwwagi, tzw. szynowe kosztują natomiast ok. 3000 zł – 13500 zł.

Bramy rozwierane

Wjazdowe bramy rozwierane wybierane są najczęściej w przypadku gdy na działce jest dużo wolnego miejsca. Powodem jest to, że skrzydła bramy rozwierają się zazwyczaj do wewnątrz posesji. Istnieją dwa rodzaje takich konstrukcji:

  • bramy wjazdowe jednoskrzydłowe,
  • bramy wjazdowe dwuskrzydłowe.

Zaletą tego rodzaju bram jest możliwość ich podziału. Brama jest często rozdzielona na segmenty 1:3 lub 2:3 – wówczas mniejsza część pełni funkcję furtki.

Ile kosztuje brama wjazdowa dwuskrzydłowa?

Brama dwuskrzydłowa bez automatu kosztuje ok. 700 – 4000 zł. Montaż bramy dwuskrzydłowej jest bardzo prosty, dzięki czemu można zrobić to samemu bez angażowania w to specjalistów technicznych.

Bramy z napędem

Zarówno bramy przesuwne, jak i rozwierane mogą otwierać się automatycznie – niezależnie czy są jedno, czy dwuskrzydłowe. Wszystko to zasługa specjalnego napędu, dzięki któremu brama ogrodzeniowa może się poruszać. Zautomatyzowane bramy posiadają w zestawie pilot, który umożliwia otwarcie zabudowy z danej odległości.

Taka nowoczesna konstrukcja zapewnia wygodę oraz komfort, ponieważ nie wymaga wychodzenia z samochodu – dzięki temu żadne warunki pogodowe nie są utrudnieniem przy wjeździe na posesję.

Warto wspomnieć, że manualne bramy wjazdowe można zautomatyzować, dzięki instalacji specjalnego siłownika, którego koszt waha się od ok. 500 do 6000 złotych.

Ile kosztuje automatyczna brama wjazdowa?

W tym przypadku sprawa nie jest taka jednoznaczna, ponieważ to, ile kosztuje brama wjazdowa na pilota, zależy od typu i modelu bramy.

W przypadku automatycznych bram dwuskrzydłowych cena zaczyna się od ok. 2000 zł, a kończy na ok. 7000 zł. Bramy automatyczne przesuwne kosztują natomiast ok. 4500 – 14000 zł.

Warto tutaj wspomnieć o bramach teleskopowych oraz narożnych, które są automatyczne. Cena pierwszego modelu bramy oscyluje w granicach ok. 8000 – 26000 zł, natomiast koszt tego drugiego rodzaju bram to ok. 25000 – 30000 zł.

Od czego zależą ceny bram wjazdowych?

To, ile kosztuje brama wjazdowa na posesję, zależy od pewnych czynników. Pierwszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest jej design oraz rodzaj materiału, z którego ogrodzenie zostało wykonane. Proste w konstrukcji ogrodzenia kosztują mniej niż te, które zbudowane są z większej ilości stali lub metalu.

Drugim czynnikiem, który wpływa na cenę bramy wjazdowej, jest to, czy ma napęd automatyczny. Są one zazwyczaj trochę droższe, ze względu na wykorzystanie technologii.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, która decyduje o cenie, jest rozmiar bramy. Taka konstrukcja ogrodzeniowa może mieć już wyznaczone wymiary przez producenta. Istnieje jednak możliwość wyprodukowania takiej bramy na zamówienie, dzięki czemu bez problemu będzie można dopasować jej szerokość do posesji.

Jak wybrać bramę wjazdową?

Aby wybrać odpowiednio bramę wjazdową, należy dokładnie przebadać teren podjazdu oraz posesji. Ważny jest rozmiar działki, ale też takie szczegóły, jak np. kąt nachylenia przy linii ogrodzenia. Należy również bliżej przyjrzeć się swoim potrzebom – to one w głównej mierze powinny wpłynąć na decyzję wyboru rodzaju i modelu bramy wjazdowej.

Jeżeli rolę gra cena, najlepiej wybrać bramę, która nie zasłania przestrzeni na posesji, ale za to prezentuje się elegancko. Jeżeli natomiast liczy się prywatność, lepszym wyborem będzie zabudowana brama.

Jeśli posesja jest mała i wąska, dobrze sprawdzi się brama przesuwna – zwłaszcza teleskopowa, która jest automatyzowana – jest to udogodnienie dla miłośników komfortu. W przypadku większych posesji świetnie sprawdzą się ogrodzenia wjazdowe dwuskrzydłowe, które również mogą mieć napęd.

Bramy wjazdowe – gdzie zamówić?

Godny polecenia producent ogrodzeń powinien mieć w swojej ofercie różne rodzaje bram wjazdowych – tak, aby były one dopasowane zarówno do potrzeb klientów, jak i ich zdolności finansowych.

Produkty od dobrego dystrybutora powinny odznaczać się takimi cechami jak:

  • wytrzymałość, 
  • odporność na korozję,
  • stabilność,
  • łatwość w montażu.

Dzięki tym właściwościom brama wjazdowa będzie służyć przez kilka lub nawet kilkanaście lat, a korzystanie z niej będzie przyjemne i bezproblemowe.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close