TechnologiaDom

Smart rozwiązania, które warto wprowadzić do swojego domu?

Inteligentne systemy do domu to nie tylko ultra nowoczesne gadżety, które zwiększają komfort, ale przede wszystkim systemy zwiększające bezpieczeństwo. Warto zatem poznać smart rozwiązania, które warto wprowadzić do swojego domu. Dzięki nim zapewni się lepsze warunki do życia wszystkim domownikom.

Żarówki LED ze zmianą natężenia światła w domu i oprawy z czujnikiem ruchu na zewnątrz

Na pewno najprostszym, a zarazem najpowszechniejszym rozwiązaniem smart w domu są oprawy z żarówkami LED z możliwością sterowania barwą i natężeniem światła. Takie rozwiązanie pozwala ustawiać światło w zależności od potrzeb i nastroju. W przypadku LED RGBW można korzystać zarówno ze światła białego, jak i tego kolorowego. Na co dzień sprawdzi się ciepłe lub zimne światło białe, z kolei na szczególne okazje czy wieczorami można korzystać z różnych barw światła, które podkreślają aranżację wnętrz. Ale takie oprawy można stosować nie tylko we wnętrzu. Na ścianie domu można postawić na plafon z czujnikiem ruchu zewnętrznym. Sprawdzi się on nad wejściem. Można go zamontować także nad garażem. Takie rozwiązanie jest nie tylko funkcjonalne, bo nie wymaga korzystania z tradycyjnego włącznika, jak i przede wszystkim pozwala oszczędzać energię elektryczną. Warto podkreślić, że plafony zewnętrzne, podobnie jak oprawy wewnętrzne można dopasować do stylistyki domu.

Inteligentne gniazda, które mierzą przepływ prądu i umożliwiają zdalne sterowane sprzętem

Z rozwiązań smart warto wybrać również inteligentne gniazdka elektryczne. Są to gniazdka Wi-Fi. Często mają funkcję kontrolowania zużycia energii. Mogą pracować w kilku trybach, którymi można sterować z poziomu smartfona i dedykowanej aplikacji. Takie gniazdko wyposażone jest w funkcję kontroli temperatury i wykrywania zwarcia. Można programować czas włączania i wyłączania takich gniazdek zdalnie z dowolnego miejsca. Taki smart plug po prostu wpina się do istniejącego gniazda prądowego w ścianie i już można korzystać z pełni jego funkcjonalności. Ponadtoo nie jest to drogie rozwiązanie, dlatego jest na pewno przyszłością w polskich domach i mieszkaniach, gdzie szeroko korzysta się już ze smartfonów i smart TV.

Zestawy monitoringu dla zapewnienia bezpieczeństwa przed włamaniem, napaścią, rabunkiem

Oczywiście bardzo ważne jest zainwestowanie w system monitoringu. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo w każdych warunkach. Jeżeli jesteś poza domem możesz z poziomu aplikacji czy programu obejrzeć obraz z kamery na żywo. Możesz też przeglądać zapisany obraz. W ten sposób można wykryć np. to, że ktoś często kręci się koło domu albo po prostu wiedzieć, że w czasie nieobecności odwiedził nas ktoś znajomy. Kiedy jest się w domu nie trzeba korzystać z tradycyjnego wizjera w drzwiach i można swobodnie obejrzeć obraz z kamery, zanim otworzy się drzwi mieszkania. Co ważne kamery mogą działać na podczerwień, zatem wyraźny obraz dostępny jest także w nocy, a nie tylko w ciągu dnia.

Czujniki gazu, dymu, zalania – dla ochrony życia i mienia

Warto oczywiście zainwestować we wszelkiego rodzaju czujniki, które zapewniają bezpieczeństwo. Czujnik gazu wykryje wszelkie nieszczelności, niezależnie czy korzystasz z ogrzewania gazowego, kuchenki gazowej czy piecyka typu junkers. Czujnik dymu wykryje pożar jeszcze zanim pojawią się płomienie. Może również być połączony z systemem zraszania, który ma pomóc poradzić sobie z pożarem i go opanować w pewnym stopniu, zanim pojawią się odpowiednie służby. Czujnik zalania przydaje się w domu dwukondygnacyjnym i wielokondygnacyjnym, a także w bloku. Dzięki systemom ostrzeżenia można uniknąć poważniejszych strat, znacząco je ograniczyć.

Smart rozwiązania ułatwiające życie, czyli automatyczne rolety zewnętrzne czy ekspresy do kawy z funkcją smart

Wśród inteligentnych rozwiązań do domu nie mogło zabraknąć także rolet zewnętrznych sterowanych z poziomu panelu dotykowego czy też smartfona. Taki element inteligentnego domu świetnie sprawdza się w budynkach z dużymi przeszkleniami. Rolety pełnią funkcję dodatkowego izolatora od temperatury z zewnątrz – ciepłej latem i chłodnej zimą. Pozwalają zatem zapewnić poczucie intymności, ale również oszczędzać na rachunkach. Obok nich warto decydować się na urządzenia smart do domu. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić ekspres do kawy z funkcją smart, który przygotuje Twoją ulubioną kawę jeszcze zanim wrócisz do domu albo tuż po przebudzeniu. Wystarczy, że ustawisz pod nim kubek, bo jak na razie jeszcze sam nie może po niego sięgnąć. Odkurzacz bezprzewodowy ze stacją dokującą, który zapamiętuje układ pomieszczeń także się sprawdzi.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close