TechnologiaDom

Jak wybrać telewizor?

Niektórzy mówią, że epoka telewizorów już minęła. Nic bardziej mylnego! To właśnie teraz nowoczesna technologia pozwala wykorzystać wszystkie możliwości tych urządzeń. Często stanowią podstawową formę rozrywki w domu. Obecnie telewizor nie służy tylko do oglądania programów, ale ma dostęp do internetu i świetnie nadaje się do gier na konsoli. Jak w natłoku tylu produktów wybrać odpowiedni telewizor?

Zdecyduj, do czego potrzebujesz telewizora?

Wybór nowego telewizora należy rozpocząć od chwili zastanowienia. Musimy dokładnie określić, do czego TV będzie nam potrzebne i gdzie zostanie umieszczone.

Pierwszym kryterium dotyczy rozmiaru. W tym momencie trzeba zejść na ziemię z naszymi oczekiwaniami. Chociaż każdy chce mieć jak największy telewizor, żeby poczuć się, jak na sali kinowej, to nie zawsze jest to mądre rozwiązanie. Jeżeli pokój, w którym odbiornik ma się znajdować, jest zbyt mały, może zaszkodzić naszym oczom. Optymalną odległością od ekranu jest 1,25 – 2,75 metra w przypadku ekranów 32-calowych. Im większy ekran, tym dalej powinniśmy od niego siedzieć. Inną kwestią jest wygląd i miejsce. Jeśli mamy do dyspozycji niewielki salon, to duży ekran może tylko nam zawadzać. Jeśli pokój służy dzieciom do zabawy, to istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Jaki standard telewizora wybrać?

Telewizory mogą wyświetlać obraz w trzech podstawowych standardach:

  1. 4K UHD (3840 x 2160 pikseli): obecnie jest to najwyższa rozdzielczość, jaką można uzyskać na telewizorze. Nawet najdrobniejsze elementy obrazu są doskonale widoczne. Świetne rozwiązanie dla tych, którzy zwracają uwagę nas szczegóły. Niestety jest jeden haczyk. Jeśli chcemy oglądać filmy w takiej rozdzielczości, muszą one być do tego dostosowane. Obecnie jest niewiele pozycji, które spełniają te wymagania.
  2. Full HD (1920 x 1080 pikseli): to najbardziej uniwersalna opcja w zestawieniu. Dostępna w większości telewizorów w średnim pułapie cenowym. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, filmów Full HD jest całkiem sporo. Istnieją nawet dedykowane kanały, które emitują programy w takiej rozdzielczości.
  3. HD Ready (1280 x 720 pikseli): to rozwiązanie jest wykorzystywane w telewizorach z najniższej półki cenowej. Mimo to, proponowany obraz jest wciąż wysokiej jakości. Podczas codziennego oglądania prawdopodobnie nie zauważymy znacznej różnicy.

Płaski czy zakrzywiony – jaki telewizor wybrać?

Od niedawna na rynku można spotkać się z zakrzywionymi ekranami telewizorów. Nad takim rozwiązaniem pracował cały sztab naukowców oraz ekspertów zajmujących się dźwiękiem i obrazem. Wyniki są zaskakujące. Obraz, który emitują zakrzywione ekrany, jest na niezwykle wysokim poziomie. Dodatkowo widz ma uczucie, jakby każda część obrazu znajdowała się w takiej samej odległości. Technologia Curved sprawia, że ekran jest równomiernie podświetlony. Powstaje także wrażenie, że jest szerszy niż w rzeczywistości. Problemy z oglądaniem mogą mieć osoby, które siedzą bardziej po bokach. Jeśli planujemy oglądanie z większą grupą, lepiej wybrać klasyczny płaski telewizor.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close