Ogród

Ogródek warzywny – Dobro płynące z natury

Ludzie chętnie sięgają po własnoręcznie uprawiane i pielęgnowane owoce oraz warzywa. Mają świadomość, że to, co jedzą jest efektem ich pracy, troski i umiejętności. Ponadto wiedzą, że spożywają zdrowe, nieprzetworzone produkty pozbawione konserwantów oraz ulepszaczy. Aby móc cieszyć się własnoręcznie wyprodukowanymi warzywami warto zadbać o własny ogródek warzywny.

Przy Twoim domu

Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem zaprojektowanie oraz pielęgnacja ogródka warzywnego są prostym zadaniem. Musimy się jedynie zastanowić nad tym, jakie rośliny pragniemy zasadzić, do czego je wykorzystamy oraz jakie ich ilości będą optymalne. Następnie powinniśmy udać się do sklepu ogrodniczego, w którym zaopatrzymy się w niezbędne narzędzia, nasiona oraz odżywki, dzięki którym nasze sadzonki będą szybko i prawidłowo rosnąć. Jeśli jesteśmy miłośnikami soków oraz konfitur, warto nabyć krzewy owocowe – maliny, porzeczki, agrest, borówkę, poziomkę. Gdy przyjdzie lato i będziemy mogli zacząć zbierać owoce, sprawimy sobie prawdziwą przyjemność. Jeżeli natomiast chętnie zjadamy zupy warzywne, powinniśmy zasadzić pietruszkę, marchew, kalarepę, kalafior, ziemniaki. Zupa ugotowana z domowych warzyw nie tylko wyśmienicie smakuje, ale i jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych.

Wykorzystaj swój balkon

Jeśli mieszkasz w bloku i do Twojego mieszkania przynależy balkon, wykorzystaj drzemiący w nim potencjał. W sklepach możesz znaleźć wiele nasion przeznaczonych do uprawy doniczkowej. Są to specjalnie dostosowane krzewy, które nie potrzebują wiele miejsca, by wzrosnąć. Po wysianiu ich i zakiełkowaniu umieszczamy je w doniczce i przenosimy na balkon. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, dozowaniu odżywek oraz właściwym nasłonecznieniu. Dzięki pielęgnacji po kilku miesiącach będziemy mogli cieszyć się licznymi kwiatami i warzywami. Jeśli uwielbiamy świeże owoce, możemy pomyśleć o ciekawych, piętrowych stojakach na doniczki, na których umieścimy wiele roślin. Nie zajmują one wiele miejsca i pozwalają na uprawianie różnorodnych warzyw i owoców.

Ogródek warzywny w Twoim mieszkaniu

Osoby żyjące w bloku i nie posiadające balkonu także mają możliwość cieszenia się własnoręcznie uprawianymi warzywami. Wystarczy zakupić nasiona przeznaczone do zasadzenia w doniczkach. Mamy naprawdę ogromny wybór wśród warzyw, jak i owoców. Tego typu rośliny nie tylko dają nam pyszne i zdrowe produkty, ale także doskonale wyglądają w nowocześnie urządzonych mieszkaniach. Możemy zasadzić sałatę, rzodkiewkę, pomidory koktajlowe, truskawki czy też borówki. Wszystko zależy od miejsca, jakim dysponujemy. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie sadzonek na parapecie, na który przez wiele godzin dziennie świeci słońce. Możemy także przeznaczyć wysepkę znajdującą się w kuchni lub szafkę w jej pobliżu. Świeże warzywa i owoce wzrastające w pobliżu miejsca, w którym przyrządzamy jedzenie to wspaniała alternatywa, która pozwala nam cieszyć się rozwijającymi się roślinami i doceniać, jak wiele wartości odżywczych one posiadają.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close