FinanseAktualnościDom

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu jest zakup mieszkania. Często, jest to wybór na całe życie, więc warto się zastanowić jakie mieszkanie wybrać. Na rynku nieruchomości dostępne są dwie opcje – mieszkanie z rynku pierwotnego lub z rynku wtórnego. Co znaczą te pojęcia? Czym się różnią? Jak wybrać mieszkanie idealnie dostosowane do potrzeb kupującego?

Nieruchomość z rynku pierwotnego

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego to inaczej mieszkanie od dewelopera. Taki rodzaj nieruchomości jest w stanie surowym. To znaczy, że mieszkanie jest gotowe do aranżacji przez kupującego. Nie posiada wystroju.
Ściany oraz sufit pokryte są specjalnym tynkiem, przygotowanym tak, aby można było rozpocząć prace malarskie. Ściany w łazience natomiast są pokryte odpowiednio chropowata warstwa, takie rozwiązanie stosuje się po to, aby kafelki wybrane przez kupującego były dobrze przymocowane oraz trzymały się ściany przez długie lata użytkowania pomieszczenia.

Warstwa zaprawy cementowej pokrywa podłogi. Całe podłoże jest przygotowane przez inwestora odpowiednio, pozwala to wykończyć mieszkanie płytkami lub parkietem wedle potrzeb kupującego.

Skrzynkę elektryczna umieszczona w przedpokoju to centrum dowodzenia elektrycznością. Natomiast w całym mieszkaniu znajdują się włączniki oświetlenia oraz gniazdka elektryczne.

W łazience można znaleźć grzejniki drabinkowe, a reszta pomieszczeń jest wyposażona w kaloryfery odpowiednio dopasowane do pomieszczenia oraz jego funkcji tak aby ciepło rozchodziło się po całym mieszkaniu.

Okna PCV, drewniane lub aluminiowe określone będą w umowie nieruchomości. Mieszkanie nie posiada drzwi wewnątrz budynku, zastosowano takie rozwiązanie, ponieważ nabywca może wybrać drzwi pasujące do własnej aranżacji mieszkania.

Niektóre mieszkania wyposażone są w balkon, ogródek lub taras. Wszystko przygotowane do aranżacji według własnego uznania i gustu.

Nieruchomość z rynku wtórnego

 

Mieszkanie z rynku wtórnego to tak zwana nieruchomość z drugiej ręki. Jest to mieszkanie, w którym ktoś już mieszkał lub mieszka.
Atutem takiego mieszkania jest zdecydowanie to, że nie wymaga gruntownego remontu oraz to, że można wprowadzić się niemalże od razu.

Nie często się zdarza, że wystrój poprzedniego właściciela idealnie wpasowuje się w gusta kupującego. Wiec najczęściej taka nieruchomość wymaga odświeżenia ścian oraz remontu kuchni czy łazienki.
Minusem jest w większości przypadków stara instalacja wymagająca wymiany, co jest przedsięwzięciem kosztownym oraz czasochłonnym. W starszych budynkach może to być niezwykle problematyczne.
Najwięcej dostępnych tego typu nieruchomości są wykonane z wielkiej płyty. Takie mieszkania są nie szczelne, posiadają złą akustykę, mają małe metraże oraz brak miejsc do parkowania pojazdów

Jak dokonać wyboru?

Wybór własnego mieszkania jest zdecydowanie decyzja życiową. Aby dokonać odpowiedniego wyboru należy zastanowić się czego dana rodzina potrzebuje. Trzeba brać pod uwagę możliwości finansowe, jak szybko dana rodzina chce się wprowadzić oraz lokalizacje i potencjał budynku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close