Budownictwo

Zabezpieczenie ogniochronne stropów żelbetowych – jak to zrobić?

W rewitalizowanych obiektach zabieg związany z ognioochronnym zabezpieczaniem żelbetowych stropów może okazać się niezwykle skomplikowanym zadaniem.

Jak prawidłowo wykonać cały ten proces, na co zwrócić uwagę i jakich efektów się po nim spodziewać?

Dobór rozwiązania ognioochronnego w obiektach rewitalizowanych

W zdecydowanej większości przypadków prace związane z zabezpieczeniem ognioochronnym muszą zostać zaplanowane już na etapie tworzenia projektu. Jest to konieczne, ponieważ rewitalizowane obiekty muszą spełniać wszystkie aktualnie obowiązujące normy przeciwpożarowe.

Ponadto w przypadku każdej rewitalizacji niezbędna jest ocena dostosowania do przepisów wystawiana przez rzeczoznawcę i projektanta oraz wykonanie specjalnej ekspertyzy. Większość rozwiązań – z uwagi na indywidualny charakter wszelkich prac rewitalizacyjnych –  wymaga uzgodnień z projektantem.

Niejednokrotnie masywne elementy w starych budowlach nie spełniają obowiązujących wymagań przeciwpożarowych. W takich przypadkach są różne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem, takie jak specjalne okładziny PROMATECT lub natryski ognioochronne PROMASPRAY. Są one dostosowane do warunków występujących w rewitalizowanych obiektach.

Prace projektowe w obliczu konieczności wykonania inwentaryzacji obiektu

Stare budynki niezwykle często nie posiadają własnej dokumentacji projektowej. Z tego powodu przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, konieczne staje się przeprowadzenie inwentaryzacji. Dane pochodzące z dokumentacji projektowych są niezwykle istotne, ponieważ jakiekolwiek zmiany, w tym prace związane z zabezpieczeniem ognioochronnym, pod żadnym pozorem nie mogą dodatkowo obciążać konstrukcji budynku.

Zatem stosowane rozwiązania muszą charakteryzować się niską masą. Ponadto często istotne także okazuje się zwrócenie uwagi na zmniejszanie wysokości kondygnacji w jak najmniejszym stopniu.

Więcej o tym, jakie systemy ognioochronne zastosować w przypadku stropów żelbetonowych, znajduje się na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/241284/zabezpieczenie-ogniochronne-stropow-zelbetowych/.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close