Technologia

EEPROM – co to jest i do czego się wykorzystuje?

EEPROM, czyli inaczej kasowalny, programowalny układ pamięci tylko do odczytu jest półprzewodnikowym układem komputerowym, który stosowany jest na płytce drukowanej. EEPROM produkuje się z tlenków metalu. Można go usunąć lub całkowicie przeprogramować za pomocą dostatecznie silnego sygnału elektronicznego. Układy EEPROM charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. Ich największym atutem jest to, że można je przeprogramować bez konieczności wyjmowania tego elementu z urządzenia. Z EEPROM spotkać się można m.in. w branży telekomunikacyjnej, medycznej i produkcyjnej.

Układ EEPROM a dane

Cechą charakterystyczną układów EEPROM jest to, że zawierają one pamięć nieulotną. W praktyce oznacza to, że ich dane nie zostaną utracone w sytuacji ewentualnego przerwania zasilania układu. Kolejną rzeczą, którą wyróżniają się układy EEPROM, jest możliwość selektywnego programowania – można modyfikować wybraną część zasobów, bez wpływu na resztę pamięci. EEPROM to niezawodne i solidne układy, które są powszechnie wykorzystywane w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych i elektrycznych. Wszystkie informacje, które są w nich przechowywane, są trwałe i bezpieczne do momentu ich skasowania lub przeprogramowania. Co ciekawe, układy pamięci EEPROM mają limit ponownych zapisów, ponieważ warstwa znajdująca się wewnątrz jest uszkadzana podczas każdej z modyfikacji. W większości przypadków nie stanowi to żadnego problemu, gdyż w niektórych układach można wprowadzać przeróbki nawet po milion razy.

Z czego składa się układ EEPROM?

Układy EEPROM zbudowane są z pływających bramek, substratu p, tlenku bramki i tlenku pola. Programowanie układu odbywa się poprzez wymuszenie informacji w postaci elektronów przez tlenki bramki. Elektrony te przechowywane są w bramce pływającej. Zaprogramowana komórka pamięci to taka, która jest naładowana elektronami i jest to reprezentowane przez “0”. Układy EEPROM stosuje się w wielu urządzeniach – począwszy od gier, po telewizory i monitory komputerowe. Innym zastosowaniem są aparaty słuchowe, aparaty cyfrowe czy Bluetooth.

Układy EEPROM w tme.eu

Jeśli szukasz niezawodnych układów EEPROM, to w sklepie internetowym tme.eu znajdziesz to, czego potrzebujesz. Możemy pochwalić się bardzo szeroką ofertą, która obejmuje wiele komponentów elektronicznych i elektrycznych powszechnie wykorzystywanych w różnych branżach. Już od ponad 30 lat działamy na rynku, zatem posiadamy niezbędne doświadczenie i wiedzę. Sprawdź naszą ofertę układów EEPROM na stronie https://www.tme.eu/pl/katalog/pamieci-eeprom-uklady-scalone_112870/.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close