DomTechnologia

Jak przytwierdzić szynę aluminiową pod fotowoltaikę do dachu?

Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach spadzistych i płaskich najczęściej stosuje się odporne na korozję, a przy tym lekkie i niepodatne na odkształcenia profile aluminiowe. Przed instalacją paneli profile trzeba wcześniej przymocować do dachu. W celu uniknięcia uszkodzeń pokrycia dachowego do mocowania profili wykorzystywane są specjalne uchwyty do fotowoltaiki, dopasowane do różnych typów profili i różnych rodzajów pokryć dachowych.

Uchwyty do mocowania profili na dachówce ceramicznej

Dla ograniczenia przypadkowych uszkodzeń pokrycia dachowego wykonanego z dachówek ceramicznych stosuje się specjalne rodzaje uchwytów do fotowoltaiki. To elementy przeznaczone do mocowania profili aluminiowych z szyną do konstrukcji dachu spadzistego. Są to tzw. uchwyty hakowe dostępne w wielu wersjach. Uchwyty hakowe najczęściej produkowane są ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, a dzięki temu są odporne na korozję i w standardzie wyposażone są w kilka otworów montażowych. To pozwala na łatwe ich dopasowanie do niemal każdego rodzaju dachówki. Dostępne w sprzedaży hakowe uchwyty do fotowoltaiki mogą różnić się od siebie wielkością i kształtem. Na rynku znaleźć można m.in. uchwyty asymetryczne, regulowane, przeznaczone do karpiówki i podwójne.

Adaptery i śruby dwugwintowe

W przypadku dachów pokrytych blachodachówką do montażu profili aluminiowych pod panele fotowoltaiczne wykorzystuje się specjalny rodzaj śrub dwugwintowych i pasujących do nich adapterów w formie nawierconych płytek wykonanych z blachy nierdzewnej. Adapter jest formą uchwytu do fotowoltaiki, który pozwala na drobną regulację dystansu pomiędzy aluminiowym profilem a śrubą dwugwintową wkręconą w konstrukcję dachu. Dzięki adapterom wypoziomowanie profili pod fotowoltaikę jest łatwiejsze i pozwala zatuszować drobne błędy przy wkręcaniu śrub w konstrukcję dachu. Inne uchwyty do fotowoltaiki w przypadku dachów spadzistych pokrytych blachodachówką nie są potrzebne. Profile można przykręcać bezpośrednio do blachy i konstrukcji dachu. Nie trzeba stosować dodatkowych mocowań.

Dzięki dużej różnorodności uchwytów do fotowoltaiki montaż profili aluminiowych z szyną na dachach spadzistych pokrytych blachodachówką lub dachówką ceramiczną jest bardzo prosty. W przypadku dachów pokrytych blachodachówką stosuje się specjalne śruby dwugwintowe i adaptery pod profile, a przy dachówce ceramicznej wyprofilowane uchwyty hakowe. Przy prawidłowym montażu uchwytów do profili aluminiowych całość konstrukcji bez trudu wytrzyma silne podmuchy wiatru.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close