Ogród

Co zamiast trawy, czyli czym zastąpić trawnik w ogrodzie?

Twój ogród to wyjątkowe miejsce, w którym odpoczywasz i spędzasz wolne chwile. Zazwyczaj sadzi się w nim trawę, ale jeśli poszukujesz czegoś mniej wymagającego, mamy dla Ciebie kilka pomysłów. Nawet bez klasycznego trawnika Twoja oaza spokoju może wyglądać cudownie i dawać Ci wytchnienie.

Co zamiast trawnika, czyli ogrody żwirowe i kamienne

Jeśli nie chcesz spędzać długich godzin na pielęgnowaniu trawy lub nie masz warunków, żeby ją uprawiać, zdecyduj się na ogród żwirowy. To dobre rozwiązanie do nowoczesnych ogrodów, szczególnie w regionach o suchym klimacie, oraz dla właścicieli domów, którzy szukają minimalistycznych rozwiązań aranżacyjnych. Ogrody żwirowe prezentują się elegancko, są łatwe w utrzymaniu i doskonale komponują się z nowoczesną architekturą. Wykorzystując różne rodzaje i kolory żwiru, możesz stworzyć unikalny krajobraz odporny na suszę i wymagający minimalnej konserwacji. Uzupełnij żwirową aranżację o rośliny dobrze tolerujące suchą glebę, takie jak sukulenty, lawenda, tymianek i różne gatunki traw ozdobnych, by wprowadzić odrobinę natury. Ogród ze żwiru możesz urozmaicić kamieniami, skałami i drewnianymi dekoracjami, np. rzeźbami. Zakładając ogród żwirowy, wyznacz ścieżki i różnokolorowe obszary, a także zastosuj barierki przeciw chwastom (np. specjalne tkaniny przepuszczające wodę, ale zapobiegające rośnięciu chwastów).

Rośliny skalne na skale

Ogrody kamienne i skalniaki jako alternatywa dla trawnika

Rozwiązaniem podobnym do ogrodu żwirowego są skalniaki naśladujące skaliste, górskie krajobrazy. Możesz wyeksponować na nich rośliny skalne i alpejskie przystosowane do rośnięcia w trudnych warunkach. Skalniaki sprawdzą się doskonale wszędzie tam, gdzie gleba jest mało żyzna, ciężka i gliniasta. Zamiast nawozić ją pod trawnik, zaprojektuj swój piękny skalny ogród. Zbuduj go z różnych rozmiarów kamieni i skał, tworząc naturalnie wyglądające, poziomowane struktury. Zapewnij dobry drenaż, żeby dostarczać roślinom odpowiedniej ilości wody i zarówno ich nie przesuszać, jak i nadmiernie ich nie nawadniać. Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na skalniaku? Sedy, rojnik, dzwonek karpacki i pierwiosnek to roślinność typowa dla górskiego krajobrazu. Takie rośliny dobrze znoszą suche i słoneczne warunki i mogą rosnąć w niewielkich skalnych szczelinach.

Zarówno ogrody żwirowe, jak i skalniaki są łatwiejsze w utrzymaniu niż tradycyjny trawnik, a wyglądają równie atrakcyjnie. Możesz stworzyć w swoim ogrodzie przyjazny środowisku ekosystem niewymagający uciążliwej obsługi.

Kamienny taras z kwiatami w doniczkach

Kwiaty, zioła i trawy ozdobne zamiast klasycznego trawnika

Co powiesz na to, żeby zastąpić trawnik ogrodem ziołowym? Lub wysiać w ogrodzie kwiecistą łąkę niewymagającą pielęgnacji? Albo posadzić w nim ozdobne trawy?

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem lub nie przepadasz za pielęgnowaniem roślin, dobrym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie kwietna łąka. Będzie nie tylko pięknie wyglądać, ale też sprzyjać ekosystemowi. Wybierz mieszankę nasion traw z dzikimi kwiatami (najlepiej miododajnymi), które posiane raz, będą co roku odrastać. Takie kwiaty nie wymagają właściwie żadnej pielęgnacji – wykorzystują naturalne warunki do tego, by rosnąć. Od czasu do czasu usuń spomiędzy kwiatów chwasty, a Twój ogród będzie wyglądał cudownie. Rośliny miododajne wydzielają też przyjemne zapachy sprzyjające relaksowi.

Ogród ziołowy

Chcesz mieć dostęp do świeżych ziół, a może nawet i warzyw? Co powiesz na to, żeby zamiast trawnika stworzyć w ogrodzie kącik zielonych warzyw i ziół? Ogród ziołowy to praktyczne i aromatyczne rozwiązanie – Twoja zielona oaza wypełni się przepięknym aromatem świeżych ziół. Rośliny możesz wykorzystać do celów kulinarnych, ale też i leczniczych, a także jako naturalne środki odstraszające owady i szkodniki. Zioła przyciągają też pszczoły i motyle i wspierają w ten sposób lokalny ekosystem. Do swojego ziołowego ogrodu wybierz swoje ulubione rośliny, które najczęściej dodajesz do potraw – pietruszkę, bazylię, oregano i lubczyk, a także aromatyczną miętę.

Ogród warzywny

Co jeszcze zamiast trawnika możesz zrobić w swoim ogrodzie? Przekształć część ogrodu w kącik do uprawy warzyw i drobnych owoców. To doskonały sposób na wzbogacenie przestrzeni zewnętrznej o zieleń. Ten zielony kącik dostarczy Ci też zdrowych warzyw wolnych od nawozów i będzie przyjemnym miejscem relaksu. Wybierz rośliny łatwe w uprawie, np. sałatę, ogórki, rzodkiewki lub cukinię. Dbaj o właściwe nawożenie gleby i stosuj rotację upraw, żeby zapobiec wyczerpaniu gleby i rozprzestrzenianiu się chorób.

Trawy ozdobne

Jakie jeszcze inne rozwiązanie można zastosować zamiast tradycyjnego trawnika? Trawy ozdobne to propozycja dla Ciebie, jeśli szukasz roślin z niskimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Rośliny prezentują się atrakcyjnie przez kilka sezonów i nie nastręczają problemów ogrodniczych. Popularne trawy ozdobne to miskant chiński, imperata cylindryczna czy festuca glauca. Większość traw jest łatwa w utrzymaniu i wymaga jedynie przycinania na wiosnę przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego. Rośliny dobrze znoszą suszę, jednak niektóre gatunki potrzebują okazjonalnego podlewania.

Terakota zamiast trawy w małym ogrodzie

Płytki w ogrodzie to coraz popularniejsze rozwiązanie w projektowaniu przestrzeni na zewnątrz. Terakota, czyli brukowane lub ceramiczne płytki mogą posłużyć do stworzenia atrakcyjnego, trwałego i funkcjonalnego ogrodowego krajobrazu. Powierzchnia z terakoty nie wymaga regularnego koszenia, nawadniania i nawożenia – jest więc idealna dla każdego, kto nie przepada za pracami ogrodniczymi. Wybierz płytki z antypoślizgową fakturą, żeby zapobiec ślizganiu się na ceramicznej powierzchni podczas deszczu.

Co zatem wybrać zamiast trawy? Wszystko zależy od Twoich preferencji i umiejętności ogrodniczych. Zielony i miękki trawnik to luksus, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni – ci, którzy potrafią go prawidłowo założyć i o niego dbać.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close