Technologia

Kable światłowodowe FTTX, które pozwalają korzystać z najnowszych technologii

Jedną z najbardziej zaawansowanych technologii do budowania sieci telekomunikacyjnych jest FTTX. Jej podstawowym elementem są dobrze dobrane kable FTTX, inaczej światłowodowe, które pozwalają łączyć ze sobą poszczególne elementy. W środowisku technicznym ta technologia zyskała sporą popularność, jednak w jaki sposób mogą używać jej zwykli odbiorcy?

Technologia FTTX w dowolnym miejscu

Zastosowanie kabli FTTX jest bardzo szerokie, gdyż za ich pomocą możemy doprowadzać światłowód do różnych miejsc, na przykład do skrzynek rozdzielczych, krawężników, budynków o różnym przeznaczeniu czy po prostu, wprost do mieszkań. Kable FTTX możemy podzielić na kilka rodzajów – najczęściej wymienia się kable transportowe, dystrybucyjne, rozdzielcze oraz wewnętrzne. Czasami stosowane są również kable FTTX napowietrzne. Co ważne, najczęściej koegzystują one z konstrukcjami opartymi na kablach miedzianych, choć obecnie nie zawsze jest to regułą – niektóre kable FTTX są światłowodowe. Wysokiej klasy kable FTTX muszą spełniać określone standardy, tak aby możliwe było ich podłączenie w różnego typu miejscach, zarówno budynkach gospodarczych, jak i mieszkalnych.

Kable FTTX, dające dostęp do nowoczesnych rozwiązań

Zakup poszczególnych kabli FTTX jest niezwykle istotną kwestią, jeśli chcemy mieć dostęp do nowoczesnych technologii. W rzeczywistości bowiem przesyłanie danych odbywa się właśnie na ich pomocą. W przypadku, gdy zależy nam na światłowodzie, warto powierzyć kwestię montażu właściwych instalacji fachowcom. To oni zajmują się doborem odpowiednich kabli FTTX, a także łączą je w profesjonalny sposób. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że jakiekolwiek awarie można w krótkim czasie naprawić, jednak to zadanie również warto powierzyć ekspertom. W dedykowanych sklepach, działających zarówno stacjonarnie, jak i online, można zakupić odpowiednie kable FTTX, czyli części zamienne. Ich cena jest stosunkowo niska – pojedyncze kable FTTX kosztują zaledwie kilka złotych.

Światłowód dla osób prywatnych i firm

Za pomocą kabli FTTX internet światłowodowy można doprowadzić do wielu miejsc, dlatego chętnie korzystają z niego zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Odpowiednio dobrane pozwalają cieszyć się dostępem do szybkiego internetu, który posłuży zarówno do pracy, jak i do swobodnego przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów w sieci. Kable FTTX można wykorzystać zarówno w instalacjach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w zależności od tego, dokąd dokładnie chcemy doprowadzić światłowód.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close